İş hukukunda çalışma süreleri
Working hours i̇n bussiness law
  1. Tez No: 585354
  2. Yazar: FATMA ELİF İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İş Hukukunun ayrı bir hukuk dalı olarak ortaya çıkmasında en büyük rolü oynayan çalışma süreleri kavramı, tüm İş Kanunlarında düzenlenen çalışma koşulları içindeki en önemli konu olmuştur. Zira küreselleşme olgusu sosyal hayatta olduğu kadar iş hayatında da değişimlere sebep olmuş, bu değişimler en fazla çalışma sürelerini etkilemiştir. Çalışma süresi, işçinin işverenin emir ve talimatları altında geçirdiği süredir. Nitekim geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olan işçinin, uzun saatler boyunca çalıştırılması kendisine, ailesine, sosyal yaşamına ve dinlenmesine zaman ayırmasının önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Çalışma sürelerini işçinin yaşam hakkını, işverenin ise rekabet ortamındaki çıkarlarını göz önüne alarak belirleyen fakat güçsüz tarafı temsil eden işçinin korunmasını esas alan hükümlerle düzenlemek gerekmektedir. Bu yüzden bu kadar önemli bir alanın 1475 sayılı Kanunun katı ve günümüz ihtiyaçları için yetersiz kalan hükümleri ile düzenlemeyi sürdürmek işçi ve işveren taleplerine yetişememeye ve iş hayatında ciddi problemlerin oluşmasına sebebiyet vermekteydi. 4857 sayılı İş Kanunu ile çalışma süreleri anlamında yeni ve daha esnek birçok hükmü ilk kez düzenlemiştir. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışma, İş Kanunda yer alan çalışma süreleri düzenlemelerinin doktrinsel tartışmalar ve Yargıtay kararları içerisinde incelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Working hours concept which plays the biggest part for occuring labour law as an apart law section is the important issue in all coordinated labour laws in labour conditions. Globalisition fact causes alterations in as much social life as bussiness life, these alterations influences working hours at most. Working hours is the time which spends under employer and employee's orde and instructions. In fact the employee who has to earn one's bread is employed during long working hours which is a major obstruct for employee's family, social life and resting time. Working hours have to enact a law with considering employee's right live and employer's benefits in competitive environment but it has to base to protect representer of powerless employee. For that reason with the law no 1475's adjudgements which are rigid and insuffıcient for modern day needs continue for devising cause to not afford employers and employee's demands and affect serious problems in bussiness life. With the labour law no 4857 more flexible and newer adjudgements are formed firstly in the meaning of working time. Performed study contains to consider working hours' arrangements in doctrinal debates and supreme court's sentences.