Yetişkinlerde bilişsel duygu düzenleme, kişilerarası ilişki problemleri, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiler
The relationships of cognitive emotion regulation, interpersonal relationship problems, trait anger and anger expression styles among adults
- Tez No: 585355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUNTAY ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada yetişkinlerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri, kişilerarası ilişki problemleri ve sürekli öfke ile öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini yaşları 18 ile 62 arasında değişen 543 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Kişilerarası Tarz Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda kişilerarası ilişki problemleri düzeyi yüksek olan kişilerde sürekli öfke düzeyi, öfke-içte ve öfke-dışta ifade puanlarının kişilerarası ilişki problemleri düzeyi düşük olan kişilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca regresyon analizi sonucunda erkek ve genç olmanın, diğerlerini suçlama bilişsel duygu düzenleme stratejisinin ve sürekli öfke ile öfke-içte ve öfke-dışta ifade tarzlarının kişilerarası ilişki problemleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatürde bulunan diğer araştırma sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the relationships between cognitive emotion regulation strategies, interpersonal relationship problems and trait anger and anger expression styles among adults. The sample of the study was composed of 543 participants aged between 18 and 62. Demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale, Interpersonal Style Scale, and Trait Anger and Anger Expression Scale were used for data collection. The results of the study showed that trait anger, anger-in and anger-out expression scores were higher among participants who had higher interpersonal relationship problems as compared to the participants who had lower interpersonal relationship problems. Furthermore, the regression analysis has yielded that the interpersonal relationship problems were associated with being male and young, blaming others cognitive emotion regulation strategy, trait anger, anger-in and anger-out expression styles. The findings of the study are discussed in the light of the relevant literature.