İş Hukukunda çalışma süreleri
Working hours in Labour Law
- Tez No: 231037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hızla gelişen teknoloji nedeniyle yeni çalışma türleri ve iş ilişkileri hızla yaygınlaşmış, işin düzenlenmesinde, kısmı süreli, çağrı üzerine çalışmalar, ödünç iş ilişkileri, iş paylaşımı modelleri, belirli süreli hizmet sözleşmelerinin ve alt İşveren uygulamalarının yaygınlaşması gibi yepyeni model ve uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bu yeni çalışma türleri ve iş ilişkilerinin ülkemizde de uygulanabilmesi amacıyla 4857 sayılı iş kanunu TBMM'de görüşülerek 22.05.2003 tarihinde kabul edilmiş ve 10.06.2003 tarih ve 25134 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Türkiye'de esnek çalışma biçimleri 4857 sayılı iş Kanunu ile yasal düzenlemeye kavuşmuştur. Ancak, esnek çalışma biçimleri Türkiye'de 4857 sayılı yasa ile var olmamıştır. 4857 sayılı kanundan önce de uygulamada mevcut olup, Yargıtay ın çeşitli içtihatlarına konu olmuştur.Türk iş hukukunda çalışma süreleri 4857 iş kanunu ile düzenlenmiş olup 45 saat olan haftalık çalışma süresi tarafların anlaşması ile düşürülebilmektedir. Ancak, söz konusu sürenin tarafların anlaşması halinde dahi, süreklilik gösterecek şekilde artırılması mümkün değildir.Çalışma süreleri ile ilgili yasal düzenlemeler, teknolojik gelişmeler çalışma süresi bağlamında farklı çalışma türlerini gerektirdiğinden hızla yenilenmektedir. 4857 sayılı iş kanunu ile haftalık çalışma sürelerinin iş günlerine dağıtılması, fazla çalışma, fazla süreli çalışma, telafi çalışması ve kısa çalışma gibi çalışma hayatına ilişkin müesseselerin uygulanabilirliği sağlanarak, çalışma süreleri esnekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Due to the rapid technological change and development new work types and work- relationship such as part- time work, work- sharing, definite- time contract an sub- contracting have turned out. To put this new work- types into legal process in our country, 4857 was legalized by TBMM on 22.05.2003 and came into force on 10.06.2003 through publication in Official Gazette numbered 25134. Flexible work types came into being in Turkey with the 4857. Nonetheless, they were already existed before it and dealt with by Supreme Court judgments.4857 is limited 45 hours in week. If there is an agreement between parties weekly working hours can be decreased. However, it can not enchanted continual even if there is an agreement.The flexible timed starting and finishing times are freely determined by the employee and employer. Weekly working period which is distributed to week?s working days equally, can be arranged flexible on condition that some stipulations are carried out.Working time measures have been rapidly modernizing while technological developments necessitate different working types regarding duration of work. The working period is flexed by legislation numbered of 4857 which provide applicability of overworking, over time working compensation work and short work