Bursa şehrindeki aile işletmelerinin aile anayasasına yönelik bir araştırma
A research on family constitution for family business in Bursa
- Tez No: 585358
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada aile anayasası uygulaması içerisinde olan şirketleri bu uygulamaya iten faktörlerin ve uygulama sonrasında şirketlerin karşılaştığın neticelerin anlaşılması amaçlanmıştır. bu bağlamda çalışman nitel doğadadır. çalışmanın fenomeni idrak etmeye yönelik çabası doğrultusunda, araştırmacı bursa ilinde aile anayasası uygulaması olan 19 firma ile yarı - yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş araştırma bulguları ; işletmelerin anayasa kurum içi çatışmalar, kurumsallaşmayı sağlama arzusu, görev tanımlarını netleştirme çalışması, nesiller arası geçi ve örgütsel amaçlar nedeni ile başladığını ortaya koymaktadır. benzer biçimde bulgular, firmaların anayasa sahipliği sonrasında sinerjide artış, örgütsel adaletin sağlanması, organik büyümenin sağlanması, karaların rasyonolije olması, ve iletişim güçlenmesi gibi bazı kazanımlar sağladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to investigate factors that motivated companies to adopt a family constitution, and the consequences thereof.In line with the effort of understanding this phrnomenon, yhe author carried out semi-strucyured interviews with 19 companies that adopted a family constitution in Bursa province. The study results suggest that companies adopted the family constitution practice for reason such as intra-organization disputes, smooth generetional transitions, organizational purposes, a desire to become more corporate, to clarify job desription.The results indicate that companies gained an increase in synergy, organizational fairness, organic growth, rationalized desicions and improved communications after adopting a constitution.