İş kazaları ile meslek hastalıklarının hukuki boyutu
Legal dimension of occupational accidents and vocational diseases
- Tez No: 585357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıklarının tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Sanayi inkılabı ile birlikte sanayinin gelişimi ve ucuz işgücüne olan ihtiyaç beraberinde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının artışını getirmiştir. İş kazaları ve meslek hastalıklarında artış işçinin bu hususta korunması ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır. Uluslararası örgütlerde bu meseleye ilgi göstererek sözleşmelerde ve protokollerde yer vermişlerdir. İç mevzuatımızda mülga 506 sayılı SSK'nu ve 5510 sayılı SSGSSK'nun iş kazaları ve meslek hastalıklarının tanımlarına, unsurlarına ve nelerin iş kazası ile meslek hastalığı sayılacağına yer vermiştir. İş sağlığı ve güvenliği hususunda mevzuat düzenlemesi 4857 sayılı İK'da yer almakta iken 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İSGK'nu ile bu hususlar müstakil bir kanunda düzenlenmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde uluslararası belgelerde iş kazası kavramı, iş kazası tanımı, unsurları ve nelerin iş kazası sayılacağı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise uluslararası örgütlere göre meslek hastalığı kavramı, tanımı, unsurları, tespiti usullerine yer verilmiştir. İki bölümün amacı da üçüncü bölümde açıklamalara temel oluşturmaktır. Üçüncü bölümde, meselenin hukuki boyutu ele alınmıştır. Hukuki boyut üçe ayrılarak incelenmiştir. Birinci ayrımda meselenin cezai boyutu, ikinci ayrımda hukuki boyutu ve son olarak idari boyutu ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of occupational accidents and vocational diseases is as old as human history. Together with the industrial revolution, the development of the industry and the need for cheap labor brought about the increase of occupational accidents and vocational diseases. The increase in occupational accidents and vocational diseases also revealed the need to protect the worker in this respect. They have shown interest in this issue in international organizations and have included them in conventions and protocols. In our internal legislation, the abolished SIL No. 506 and SIGHIL No. 5510 include the definitions, elements of occupational accidents and vocational diseases and which of them are regarded as occupational accidents and occupational diseases. While the regulation on occupational health and safety is included in the HR numbered 4857, these issues are regulated in a separate law with the OHSL numbered 6331, which entered into force in 2012. In the first part of this study, the concept of occupational accident, the definition of occupational accident, its elements and what will be considered as occupational accident are explained in international documents. In the second part, the concept, definition, elements, detection methods of occupational diseases according to international organizations are given. The purpose of both chapters is to provide a basis for explanations in the third part. In the third section, the legal dimension of the issue is discussed. The legal dimension was divided into three. In the first distinction, the criminal dimension of the issue, in the second distinction the legal dimension and finally the administrative dimension were examined.