İşyerindeki güvenlik iklimi algısının psikososyal risk faktörleri üzerindeki etkisi: Adana Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan özel güvenlik görevlileri üzerine bir araştırma
The impact of the perceived safety climate in the workplace on the psychosocial risk factors: A research on private security guards working in the Adana Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 585377
  2. Yazar: NURİYE BERNA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL EMİNE BARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Güvenlik iklimi konusundaki çalışmalar her geçen gün artmakta ve önem kazanmaktadır. Literatür dahilinde ulaşılan çalışmalarda, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının en doğru şekilde uygulanmasında ve iş görenin işine karşı pozitif tutumlar geliştirerek verimliliğin artmasında, işyerindeki güvenlik ikliminin son derece etkili olduğu sonucuna varılmaktadır. İşyerindeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklerin dışında kalan psikososyal risk faktörleri algısı konusunda ulaşılan araştırmalarda ise, psikososyal risklerin genellikle yöneticilerin işyerindeki çalışma ortamında gerçekleşen bireysel ve örgütsel sorunları yeterince önemsememesi, göz ardı etmesi ve kalıcı çözümler üretmekten kaçınması nedeniyle gerçekleştiği gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda, iş görenin işyerindeki çalışma ortamına yönelik geliştirdiği pozitif güvenlik iklimi algısının, psikososyal risklerin azaltmasındaki etkisini inceleyen çalışmalar büyük önem teşkil etmektedir. Bu çalışma, işyerindeki güvenlik iklimi algısının psikososyal risk faktörleri algısı üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Adana Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan özel güvenlik görevlileri üzerinde anket tekniği uygulanarak, nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 ve Amos 22.0 programları ile analiz edilmiştir. Bulgular, Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız t-testi ve tek yönlü anova testi ile elde edilmiştir. Çalışma kapsamında, güvenlik kültürü, güvenlik iklimi ve psikososyal risk faktörleri kavramları ile ilgili literatür taraması ve deneysel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda işyerindeki güvenlik iklimi algısının psikososyal risk faktörleri algısı üzerinde etkili olduğu ve aralarında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on the safety climate are increasing day by day and gaining importance. In the studies reached within the literature, it is concluded that the safety climate in the workplace is highly effective in the implementation of occupational health and safety practices in the most correct way and increasing the productivity by developing positive attitudes towards the worker. In the studies conducted on the perception of psychosocial risk factors other than physical, chemical and biological risks in the workplace, it is observed that psychosocial risks generally occur because the managers do not pay enough attention to individual and organizational problems in the workplace, ignore them and avoid producing permanent solutions. In this respect, the studies examining the effect of the perception of positive safety climate developed by the worker towards the workplace in the workplace in reducing psychosocial risks are of great importance. This study was carried out to determine the effect of perception of workplace safety climate on psychosocial risk factors perception. For this purpose, a quantitative survey was conducted by applying a survey technique on private security guards working in Adana Metropolitan Municipality. The data obtained were analyzed with SPSS 22.0 and Amos 22.0 programs. Findings were obtained by Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, independent t-test and one-way anova test. Within the scope of the study, literature review and experimental research on the concepts of safety culture, safety climate and psychosocial risk factors were conducted. As a result of the study, it was found that the perception of safety climate in the workplace was effective on the perception of psychosocial risk factors and there was a negative and significant relationship between them.