Erzurum ve çevresinde yeralan bazı peat materyallerinin saksı bitkilerinde yetiştirme ortamı olarak kullanılma olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 58539
  2. Yazar: İSTEMİHAN MEHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Dünyamızda bugün erişilen yüksek teknoloji ile birlikte modern tarım teknikleri de gelişmektedir. Seralarda saksı bitkileri yetiştiriciliğinde tarım topraklarından daha üstün özellikler gösteren materyaller kullanılarak topraksız tarım yöntemleri uygulamaya açılmıştır. Topraksız tarım uygulamalarında bir çok materyal denenmiştir. Bu materyaller içerisinde diğerlerine göre üstün fiziksel, kimyasal özellikleri, kolay elde edilebilir ve ekonomik bir bitki yetiştirme ortamı olması nedeniyle“peat”seralarda saksı bitkileri yetiştiricileri tarafından kullanılan materyallerin en önemlisi olmuştur. Erzurum ve çevresindeki toplam 3 alandan alınan peat (turba, veya torf) örnekleri üzerinde yürütülen bu çalışmada örneklerin; ayrışma derecesi, hacim ağırlığı, tane yoğunluğu, porozite, hava kapasitesi, su kapasitesi, E.C., pH, K.D.K., organik madde miktarı, kireç miktarı, tuz içeriği, toplam azot, değişebilir katyonlar, bitkiye elverişli fosfor ve mikro element (Fe, Mn, Zn, Cu) değerleri belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, Erzurum-Dumlu ve Erzurum-Sığırlı peat örneklerinin bitki yetiştirme ortamı olarak yeterli fiziksel özelliklere sahip oldukları saptanmıştır. Ardahan-Göle örneğinde ise görülen olumsuz fiziksel ve kimyasal özellikler bu örneğin bitki yetiştirme ortamı olarak kullanımını sınırlamaktadır. Dumlu ve Sığırlı peat örneklerinde ayrıca bitki gelişimine uygun olmayan bir takım kimyasal özelliklere rastlanmasına rağmen, yapılacak ıslah çalışmaları ile bu koşullar giderilebilir durumdadır. Sonuç olarak; Dumlu ve Sığırlı peat örneklerinde eksik olan özelliklerin tamamlanmasıyla uygun bir bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modern agricultural techniques are improved accompained with the high technology in our world. Soilless agricultural methods have commonly been used in greenhouses for growing pot plants. Materials having better properties than agriculturel soils are used in soilless agriculture. Among these materials, peat may be the most important material because of its economical use and availability and it has also good quality for production. Peat samples used in this study were taken from three different places around Erzurum. The samples were analyzed; the degree of decomposition, volume weight, bulk density, porosity, air capacity, water capacity, E.C., pH, C.E.C., amount of organic matter, amount of lime, salt content, total nitrogen, exchangeable cations, available phosphorus and micro elements (Fe, Mn, Zn, Cu) were determined. Results of this study showed that the physical properties of peat samples from Erzurum-Dumlu and Erzurum-Sığırlı were adequate, for plant growing. Inadequate physical and chemical characteristics of Ardahan-Göle sample restrict the use of this sample as plant-growing environment. Although there appear a number of chemical characteristics unavailable to plant growing in Dumlu and Sığırlı peat samples, these conditions are in such a way as to be eliminated by means of the rehabilitation attempts to be made. As a result, it has been determined that, with the elimination of deficient characteristics in Dumlu and Sığırlı peat samples, these areas are likely to be used as suitable plant-growing environments.