Ağrı Doğubayazıt İshak Paşa Sarayının çevre düzenleme çalışamaları
  1. Tez No: 58540
  2. Yazar: ALİ KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAR KIRGIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geçmişin tanıklığını yapan, her geçen gün bir miktar daha yitirdiğimiz yerine yenisini asla koyamayacağımız tarihi eserlerimizin korunma» ve gelecek nesillere aktarılması sadece restorasyon faaliyetleri yapmakla mümkün değildir. Günümüzde önemim her geçen gün bir kat daha fazla hissettiğimiz kültür anıtlarının korunması, çevre düzenleme projelerinin yapılarak canlı yaşanılan bir çevre oluşturulmasıyla mümkün olacaktır. Eski eserlerin, ulusal sanatın ve doğal güzelliklerin korunması, geliştirilmesi olgusu büyük bir kamuoyu ve iyi bir hukuk düzeni oluşturularak mümkün olabilir. Doğubayazıt'a 7 km mesafede bulunan İshak Paşa Sarayı, mimari ve sanat tarihi açısından doğudaki en önemli eserlerimizden birisidir. Bu eserin iyi bîr şekilde korunabilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi tarihi bir sorumluluktur. Bu sorumluluk duygusu içerisinde kültür hazinelerimize gerekli ihtimamın gösterilmesi, medya grubu ve yerel yönetimlerin etkin çalışmalarıyla, büyük halk kitlelerinin konuya duyarlı hale getirilmesinin sağlanmasıyla yapılacak çevre düzenleme projelerinin insanların rekreatif ihtiyaçlarının karşılanmasına, eserin canlı bir materyal haline dönüştürülmesine ve bölge turizminin gelişmesine büyük katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Protection and transmittion to next generation of our historical monuments which are witnessing of past, losing day by day and couldn't be replacing to new one is not possible by only restoration. Protection of culture monuments which we feeling its importance excessively day by day will be possible projecting their environment arrengement and forming a living environment case of protection and improving of historical monuments, national art and natural beauties can be possible by a big public opinion and forming a good law order. ishak Paşa Palace which has 7 km distance from Doğubayazıt is one of the our most important historical monuments in the East from the point of view architectural and art. Protection and transmittion to next generation of this monument is an historical responsibility. In this responsibility, feeling it must be provide to bring the big people mass more sensitivity in this subject by local management and press. That projecting environment arraengements, will contribute the development of tourism region transforming of monument to a living material and covering of peoples recreative necessities.