Süleyman Hüsnü Paşa'nın hayatı, eserleri ve Umdetü'l Hakayık adlı eseri'nin 2. cildinin değerlendirmesi ve transkripsiyonu
  1. Tez No: 585390
  2. Yazar: NAİME YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Umdetü'l Hakayık, Süleyman Hüsnü Paşa'nın 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ile ilgili harp hatırlarını anlatan önemli bir eserdir. Eserin çalıştığımız ikinci cildinde, adı belirtilmeyen bir müellifin 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nda Süleyman Hüsnü Paşa'yı tenkitlerini, Paşa'nın ona cevaplarını, savaş esnasında alınan tezkereleri, yazılı maruzatları ve jûrnâllari içermektedir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Süleyman Hüsnü Paşa'nın hayatı ve eserleri tanıtılmış, 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı kısaca anlatılmış ve eserin kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci bölümde ise Umdetü'l Hakayık'ın ikinci cildinin transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Umdetü'l Hakayık is an important work that recounts the war memoirs of Süleyman Hüsnü Pasha about the Ottoman-Russian War of 1877-1878. In the second volume of the work that we work, an author, whose name is not known, includes the criticisms which he make to Süleyman Hüsnü Pasha during the Ottoman Russian War of 1877-1878, the Pasha's responses to him, the missives taken during the war, the written requests and jurnals. This study consists of two parts. In the first chapter, the life and works of Süleyman Hüsnü Pasha were introduced, the Ottoman-Russian War of 1877-1878 was briefly explained and a short evaluation of the work was made. In the second part, the second volume of Umdetü'l Hakayık was adapted Keywords