Aile şirketlerinde yaşanan yönetim sorunları ve kurumsallaşma çalışmaları
Management problems in family businesses and institutionalization avtivities
- Tez No: 585391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ticaret, insanların değiş-tokuş yapmalarıyla başlamıştır. Paranın kullanılmasıyla gelişen ticaret sonunda şirketler tarafından yönetilmeye başlamıştır. Bu ekonomik faaliyetler kapsamında çeşitli işletme türleri yer almaktadır. Bu işletme çeşitlerinden dünya ve Türkiye'de en fazla bulunanı aile şirketleridir. Türkiye'deki şirketlerin % 95'inin aile şirketi olduğu tahmin edilmektedir. Aile şirketleri bir yandan ekonomik yapı içerisinde önemli bir yere sahipken birçoğu kısa ömürlüdür. Ancak kurumsallaşabilen aile şirketleri daha uzun sürelerde aktif olabilmektedir. Bununla birlikte aile şirketleri hem yönetimde hem de kurumsallaşma sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Yönetimde yaşanan sorunlar dolayısıyla kurumsallaşma süreci üzerinde de etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, aile şirketlerinin kurumsallaşma çalışmaları ve yaşanan yönetim sorunlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma yapmaktır. Bu doğrultuda araştırmanın evrenini 2014 yılında açıklanan en büyük 1000 sanayi kuruluşu, örneklemini ise Konya ilinde faaliyet gösteren 12 şirket ve bu şirketlerin yöneticileri oluşturmuştur. Araştırma kapsamında nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak katılımcılara açık uçlu 15 soru sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tradestartedwithpeopleexchangingtheirproducts. Thetrade, which Developed with the use of money, was finally managed by companies. Various Business typesemerged with in thescope of the seeconomicactivities. Themost commontype of companies are family companies. In Turkey, 95% of the companies are family companies. Family companies have an important place in the economic structure, while many of the mare short-lived. However, institutionalized family companies can be active for longerperiods. However, family companies may face various problems both in management and institutionalization process. The problems in management are also influential on the institutionalization process. The aim of this study is to conductre search on institutionalization of family Companies and determination of management problems. The universe of the study was composed of the 1000 largest industrial companies in 2014 and the sample was composed of 12 companies operating in the province of Konya and the managers of these companies. Qualitativeresearch techniques were used in there search. In the research, 15 open-endedquestions were ask edtotheparticipantsusingface-to-face interviewtechnique.