Oto tamirhanelerinde çalışanların maruz kaldığı risklerin belirlenmesi, analiz çözüm önerileri
Determination of the risks to which the employees work in auto workshops, analysis solution suggestions
- Tez No: 585394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Oto tamirhanelerinde çalışanların aşırı iş yüklenmeleri, insan-makine-çevre uyumsuzluklarından dolayı birçok iş kazası meydana gelmektedir. Bu iş kazalarına sebep olan risklerin bilinmesi, bu risklerin nelere yol açabileceği ortaya çıkarılması, risklerin maruziyetinin azaltılması ve gerekli önlemlerin alınması, iş güvenliğine riayet edilmesi ve oto tamirhanelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından yeniden düzenlenmesiyle işçilerin güvenliği ve sağlığı güvence altına alınabilir, iş performansı arttırılabilir. Bu çalışmada Tarsus oto sanayi bölgesinde yirmiden fazla oto tamirhanesi gezilmiştir. Çalışanlarla görüşülmüş ve görüşme sonunda bir rapor hazırlanmıştır. Rapordan elde edilen verilere göre riskler ile risklerin olasılıkları ve şiddetleri tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Riskler 5x5 L matris yöntemiyle analiz edilerek önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca riskler, iş kazaları, alınması gereken önlemler Tarsus ve gelişmiş ülkelerdeki oto tamirhaneler ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many work accidents occur due to overloading of the employees in the auto repair shops and human-machine-environment mismatches. Workers' safety and health can be ensured by knowing the risks that cause these work accidents, revealing what these risks may cause, reducing the exposure of risks and taking the necessary precautions, observing occupational safety and rearranging the car repair shops in terms of occupational health and safety, and the work performance can be assured. In this study, more than twenty auto repair shops were visited in Tarsus auto industry region. Employees were interviewed and a report was prepared at the end of the interview. According to the data obtained from the report, certain risks have been identified. The probabilities and severities of the risks were also identified and recorded. Risks were analyzed with 5x5 L matrix method and specific recommendations were made. In addition, risks, occupational accidents, precautions to be taken were compared with Tarsus and auto repair shops in developed countries.