Türkiye'de ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon ilişkisi üzerine bir analiz
An analysis of the relationship between economic growth, unemployment and i̇nflation in Turkey
- Tez No: 585395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye ekonomisinin Cumhuriyet'in ilanından beri, birçok ekonomik kriz ile mücadele ettiği görülmektedir. Bu krizler doğrultusunda, üzerinde önemle durulan üç ana değişkenin enflasyon, işsizlik ve ekonomik büyüme olduğu görülmektedir. Bu değişkenler, önemli makroekonomik değişkenler arasında yer almaktadır. Enflasyon, işsizlik ve ekonomik büyüme faktörlerinin, bir ülkenin genel olarak ekonomisine yön verebilecek nitelikte olduğu ve ekonominin değerlendirilmesinde esas alındığı ifade edilmektedir. İktisadi büyüme üretim, tüketim ve milli gelir gibi mühim faktörler üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaktadır. İşsizlik iktisadi büyümeye etki eden, enflasyona sebebiyet veren önemli bir değişken olarak görülmektedir. Bu faktörlerin bir aradayken oluşturduğu ilişkinin araştırılması, bir ekonomide uygulamaya konulacak olan politikalara yön vermesi açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye'de uzun yıllardır işsizlik ve enflasyona çare aranmaktadır. Fakat enflasyon ve işsizlik gibi makroekonomik problemlere yönelik, çözüm olabilen politikaların uygulanmadığı görülmektedir. Dolayısıyla artan enflasyon ve düşen büyümeye neden olan iktisadi krizler enflasyon, işsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisinin daha fazla tartışılmasını sağlamaktadır. Bu çalışma 2000-2017 dönemleri itibariyle, Türkiye'de enflasyon, işsizlik ve ekonomik büyüme arasında meydana gelen ilişkiyi ve bu ilişkinin yönünü araştırmıştır. Araştırma yapılırken, ADF Birim Kök Testi, Regresyon Analizi ve Granger Nedensellik Analizi kullanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlara göre, ekonomik büyüme ve enflasyon arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer yandan, ekonomik büyüme ve işsizlik arasında da negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, ekonomik büyümeden enflasyona doğru, işsizlikten enflasyona doğru ve ekonomik büyümeden işsizliğe doğru tek yönlü olan nedensellik ilişkileri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the declaration of the republic of Turkey's economy, it is seen that many struggle with the economic crisis. These crises focus on inflation, unemployment and economic growth. These variables are among important macroeconomic variables. It is stated that inflation, unemployment and economic growth factors are capable of guiding the economy of a country in general and are based on the evaluation of the economy. Economic growth has a great impact on important factors like production, consumption and national income. Unemployment is seen as an important variable affecting economic growth and causing inflation. The investigation of the relationship of these factors together is of great importance in terms of directing the policies to be implemented in an economy. It is sought to remedy unemployment and inflation in Turkey for many years. However, it can be seen that policies that can be used for macroeconomic problems such as inflation and unemployment are not applied. Therefore, the economic crises that cause increased inflation and falling growth provide further discussion of the relationship between inflation, unemployment and economic growth. This study period of 2000-2017 in Turkey as inflation, unemployment and economic growth that occurred in the relationship and sought the direction of this relationship. Research, regression analysis while the ADF unit root test analysis and Granger causality analysis were used. According to the results, a negative correlation was found between economic growth and inflation. On the other hand, a negative relationship was also found between economic growth and unemployment. In addition, one-way causality relationship from economic growth to inflation has emerged. One-way causality from unemployment to inflation has emerged. One-way causality from economic growth to unemployment has emerged.