Pasinler-Esendere kum ocakları doğa onarımı ve rekreasyonel alan kullanımı planlaması
Nature restoration and recreational land use planning of Pasinler (Esendere) sand quarries
  1. Tez No: 58541
  2. Yazar: MUSTAFA ENGİN KOCADAĞISTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAR KIRGIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ülkeler açısından madencilik faaliyetleri, ekonomilerine büyük katkılarda bulunmakta, fakat mevcut doğal güzelliklerini yok etmekte de ne yazık ki, büyük paya sahiptirler. Açık veya kapalı sistemlerle yürütülen madencilik çalışmaları, her ikisiyle de tabiat dengesini bozucu, çevreyi kirletici, arazi şeklini bozucu veya değiştirici ve canlı yaşamına olumsuz etki yapa bir özelliğe sahiptir. Buna rağmen, her yıl daha fazla artan talepler yüzünden vazgeçilemez durumda bulunan bu faaliyetlerin daha fazla doğa tahribatına sebebiyet vermesine engel olunması gerekmektedir. Bunun için hem kanuni düzenlemelere gidilip, yaptırımlar arttırılmalı, hem de“doğa onarımı”olarak tanımladığımız çalışmalara maddi ve manevi bakımdan yardım ve destek verilmelidir. Bu çalışmada doğa tahribatına neden olunan ve daha uzun yıllar da olunmaya devam edecek bir maden işletmesi konumundaki“Esendere Kum Ocakları”nın doğa onarımı çalışması yapılmış, tekrar doğaya kazandırılması için proje hazırlanmıştır. Yine bunun yanında, madencilik faaliyeti yapılırken, aynı zamanda onarım projesinin -düzenli bir işletme projesi eşliğinde- tatbik edilebileceği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining activities for countries have not only been greatly contributions to their economies but also, unfortunately, have exterminated natural beautifulness available. Mining activities conducted by open and close systems have properties which ruin the balance of nature and shape of land, and pollute the environment, and change the life of living. In spite of this, it is necessary that these activities prevent to damage much more because of increasing demand every year. For this reason, both some sanctions should be made by arranging some laws, and moral physical support and contribution should be given to the researches we described as Nature Restoration. In this study, nature restoration work of Esendere Sand Quarries causing nature destruction was made and a project was prepared in order to be re-gained to the Nature. In addition to this, it was shown that restoration project can be applied to gether with a proper working project while mining activities are conducted.