İşletme kabiliyetlerinin birlikte değer yaratmaya etkisi: Pazar türbülansı ve teknolojik türbülansın düzenleyici rolü
The effect of organizational capabilities on co-creation of value: The moderator effect of market turbulence and technological turbulence
  1. Tez No: 585432
  2. Yazar: ABDULLAH BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHULLAH AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Değer yaratma anlayışında dönüşüm yaşanmaktadır. Bu kapsamda önceleri salt işletme merkezli yürütülen değer yaratma çalışmalarından ziyade, müşterilerle etkileşim temelinde gerçekleştirilen birlikte değer yaratma çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Birlikte değer yaratma yoğunlukla da müşteri perspektifinden değerlendirilmektedir. Bu yüzden işletmeler açısından bilinenler sınırlı kalmaktadır. Bu bağlamda işletme kabiliyetlerinin birlikte değer yaratma üzerindeki etkisinin ne olduğunu göstermek ilgi çekmektedir. Bu nedenle çalışma pazarlama kabiliyeti ve birlikte değer yaratma arasındaki ilişkide yönetim kabiliyetinin, inovasyon kabiliyetinin ve bilgi paylaşımının etkisine odaklanmaktadır. Aynı zamanda pazar türbülansı ve teknolojik türbülansın düzenleyici etkisini de analiz etmektedir. Çalışmanın ana araştırma sorusu ise işletme kabiliyetlerinin birlikte değer yaratmayı nasıl etkilediğidir. Ankara ilindeki teknokentlerde faaliyet gösteren 306 işletme kapsamında araştırma modeli test edilmektedir. Veriler anket tekniği aracılığıyla elde edilmiştir. Modeli test etmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre pazarlama kabiliyeti ve birlikte değer yaratma arasındaki ilişkide yönetim kabiliyetinin, inovasyon kabiliyetinin ve bilgi paylaşımının etkisi çoğunlukla desteklenmiştir. Bu bağlamda pazarlama kabiliyeti birlikte değer yaratma üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olması da, inovasyon kabiliyeti aracılığıyla dolaylı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
There is a transformation in the value creation approach. In this context, rather than creating value-based activities, which are generally managed by firms, co-creation of value activities based on interaction with customers come to the forefront. Co-creation of value is also heavily evaluated from the perspective of the customer. Therefore, what is known about the firms remains limited. In this context, it is significant to show the impact of firm capabilities on co-creation of value. Therefore, the study focuses on the impact of management capability, innovation capability and knowledge sharing in the relationship between marketing capability and co-creation of value. It also analyzes the interaction moderation of market turbulence and technological turbulence. The main research question of the study is how firm capabilities affect co-creation of value. The research model is being tested within the scope of 306 firms operating in technocities in Ankara. The data were obtained through the questionnaire technique. Structural equation modeling was used to test the model. According to the results of the study, the effect of management capability, innovation capability and information sharing on the relationship between marketing capability and co-creating of value was mostly supported. In this context, marketing capability does not have a direct effect on co-creation of value, but has an indirect effect through innovation capability on co-creation of value.