Uluslararası öğrencilerin uyum yıllarındaki deneyimleri, sorunları ve çözüm önerileri
Experiences, problems and solution offers of internationalstudents upon their adaptation year
- Tez No: 585437
 - Danışmanlar: DR. NERGİS DAMA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'ye üniversite eğitimi almak amacıyla gelmiş olan uluslararası öğrencilerin özellikle ilk yıllarında deneyimledikleri uyum süreçleri, yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin ve uluslararasılaşmaya dair düşüncelerinin incelenmesidir. Bu amaca bağlı olarak, çalışma nitel olarak yürütülmüş bir fenomenoloji çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bulunan bir devlet üniversitenin hazırlık okulunda İngilizce hazırlık eğitimi alan, 21 farklı ülkeden gelmiş, farklı geçmişlere sahip, 40 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri odak grup toplantılarında kullanılan yarı yapılandırılmış mülakat soruları ile toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, uluslararası öğrencilerin en önemli sorunlarının dil, sosyo-kültürel, finansal ve barınma ile ilgili olduğunu, çözüm önerileri olarak da uluslararası öğrencilerin ülkeye gelmeden önce iyi araştırma yapılarak dil ve kültürel farklılıklar hakkında bilgi edinmeleri, üniversiteler açısından öğrencilerin uyum yıllarında tam destek olunması, uzun vadeye yayılan oryantasyon uygulanması ve burs imkanlarının geliştirilmesi konularını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the experiences, problems and suggested solutions of international students upon adaptation period and their ideas of internationalization. In relation with this, phenomenological approach of qualitative research was employed as for methodology. The study group consisted of 40 international students with different backgrounds who came from 21 different countries and have been studying English at a state university based in Ankara. The data were gathered through semi-structured interview questions used at focused group meetings and analyzed with content analysis method. The results of the study revealed that the biggest difficulties international students have experienced are language, socio-cultural, financial issues, and accommodation, and suggested solutions include the need to learn about the language and cultural differences after thorough research before arrival for the prospective students and considering universities' responsibilities, full support during the adaptation year, long-term orientation executions and improvement in scholarship issues.