Aktivitäten in den regionalen und überregionalen lehrwerken an den beispielen Schritt Für Schritt Deutsch und Logisch!
Yerel ve evrensel ders kitaplarındaki aktiviteler Schritt Für Schritt Deutsch ve Logisch! adlı ders kitaplarının analizi
  1. Tez No: 585436
  2. Yazar: PINAR COŞKUN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, gençlere yönelik yazılan yabancı dil olarak A1 seviyesindeki Almanca ders kitaplarındaki etkinlikler incelenecektir. Bu bağlamda ülkemizdeki devlet okullarında okuyan öğrenciler için hazırlanan“Schritt für Schritt Deutsch”adlı yerel ders kitabı seti ve yurtdışında ve Türkiye'deki özel okullarda yabancı dil olarak kullanılan“Logisch”adlı yerel olmayan ders kitabı seti incelenecek ve verilen etkinlikler tespit edilecektir. Bu tespit sonucunda deneyimli öğretmenlere kullandıkları güncel ders kitapları hakkında bazı sorular sorulacak. Bu çalışmaya katılacak olan öğretmenler farklı devlet ve özel okullarda çalışmaktalardır. Bu etkinliklerin dağılımının tespit edilmesi, çeşitliliğinin sunulmasıyla ve öğretmenlerin objektif cevaplarıyla ders kitabındaki etkinliklerin önemi vurgulanmak istenmektedir. Ayrıca ülkemizdeki devlet okullarındaki öğrencilere ve öğretmenlere etkili etkinliklerin veya yenilikçi fikirlerin önerilmesi söz konusu olacaktır. Ülkemizde yabancı dil olarak Almanca öğrenen öğrencilere yönelik malzeme ve program hazırlayanlara da öneriler sunulması amacıyla bu çalışma oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the activities in A1 level German language coursebooks for teenagers will be examined. Accordingly,“Schritt für Schritt Deutsch”, which is a local coursebook package written for the students studying at state schools, and“Logisch”, which is a coursebook published abroad and used at private schools in Turkey and abroad, will be examined and the activities in these coursebooks will be identified. Based on these findings, a group of experienced teachers will respond to the questions about the coursebooks that they are using. The teachers participating in this study are teaching at state and private schools. It is aimed to highlight the importance of activities in coursebooks by demonstrating the variety and spread of the activities in the books and presenting teachers' objective evaluations with regard to these materials. In addition, effective activities and innovative ideas will be suggested to the teachers and students at state schools in our country. This research is specifically significant as it proposes suggestions to the material developers and program designers for German L2 learners.