Primipar sütçü ineklerde periparturient dönemde karşılaşılan sorunların doğumu izleyen ilk 150 gündeki bazı reprodüktif parametreler ve süt verimi üzerine etkisi
The effects of periparturient problems on the reproductive parameters and milk yield into the first 150 days after parturition in primiparous dairy cows
- Tez No: 585438
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIFAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sunulan çalışmada; profesyonel sevk ve yönetim uygulanan işletmelerde periparturient dönemde şekillenen güç doğum, abomazum deplasmanı, retensiyo sekundinarum, uterus enfeksiyonları, subklinik ketosis ve subklinik hipokalsemi olgularının, fertilite parametreleri olan doğum-ilk tohumlama aralığı, doğum-gebe kalma aralığı, gebelik başına düşen tohumlama sayısı ve gebelik oranları ile süt verimi üzerine olan etkisinin araştırılması ile elde edilen bulguların sürü sevk ve idaresinde kullanılabilmesi amaçlandı. Bu çalışmada profesyonel inek işletmesine ait 47 adet primipar inek kullanıldı. Hayvan materyali, periparturient dönemde problem yaşayan inekler (Grup-1, n=27) ve sağlıklı olan inekler (Grup-2, n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilmiş inekler deneyimli çiftlik personeli tarafından takip edilmiş, gönüllü bekleme süresinin ardından östrusu belirlenen hayvanlar tohumlanmış; 30, 45 ve 60-90. günler arasında üç kere transrektal ultrasonografik muayene yapılarak gebe olan veya olmayan hayvanlar belirlenmiştir. Muayene bulguları ve süt verimi, östrus davranışları, benzeri yönetimsel veriler ve yaşanan patolojiler sürü yönetim sistemine kaydedilmiştir. Grup 1 ve Grup 2'ye dahil edilen hayvanların, en yüksek süt verim ölçümleri karşılaştırıldığında istatistiksel bir farklılık gözlenmedi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect periparturient disorders as dystocia, displacement abomasum, subclinical hypocalcemia, uterine infections, and subclinical ketosis on some fertility parameters namely, calving to first artificial insemination interval, calving to pregnancy interval, number of inseminations per pregnancy, pregnancy rate and milk yield in professionally managed dairy farm. Forty seven primiparous dairy cows were included to study. Cows that suffer periparturient disorders allocated to group 1 and healthy cows allocated to group 2. Cows were monitored by experienced farm personel, after the voluntary waiting period cows were inseminated pregnancy examination were performed at 30, 45 and 60 to 90 days post insemination. Examination findings, milk yield, estrus behaviours and other management data were recorded in herd management system. The highest milk yield were statistically similar in both groups (P> 0.05).