Coase Teoremi bağlamında emisyon ticaret sistemi
Emissions trading system in the Context of Coase
- Tez No: 585445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZÇAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesi ile birlikte ülkeler hızlı bir üretim dönemine geçmiştir. Ekonomilerin hızla büyümesi ve beraberinde gerçekleşen hızlı nüfus artışı, üretim için sınırlı olarak doğada bulunan kaynakların aşırı miktarlarda kullanılması ve şehirleşme gibi birçok faktör çevreye zarar vermiştir. Tabiat ana kullanımına göre her zaman insanoğluna geri bildirimde bulunmuştur. Özellikle 18. yüzyıldan sonra çevrenin bilinçsiz bir şekilde tahribatına, doğa ısınarak cevap vermiştir. 20. yüzyıl sonralarına doğru gittikçe etkisini hissettiren ve insanoğlunun büyük bir sorunu haline gelen küresel ısınma, kontrol altına alınamadığı takdirde dünya artık canlıların yaşamı için uygun koşulları sağlayamayacak duruma gelecektir. Küresel ısınmaya bağlı olarak gerçekleşen iklim değişikliğini en aza indirmek yine insanoğlunun elindedir. Sera etkisi yaratan fosil yakıtların kullanımı, atmosfere aşırı miktarda karbondioksit salınımı gerçekleştirmekte bu da dünyanın ısınmana yol açmaktadır. Bu küresel sorunun çözümü için dünya bir araya gelmiş ve 20. yüzyılın sonlarına doğru uluslararası arenada sorunun çözümü üzerine toplantılar gerçekleşmiştir. Söz konusu bu birlik ile ekonomiler küresel ısınmayı kontrol altına almak ve karbondioksit salınımı azaltmak üzere birçok önlem almış ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliği adına yöntemler ortaya koymuştur. Karbon Ticareti, 1960 yılında R. H. Coase'un Sosyal Maliyet Sorunu isimli makalesinin zaman içerisinde geliştirilerek uygulanabilir bir hale getirilmiş hali olarak günümüzde üzerinde en çok tartışılan çözüm yöntemlerinden biridir. Çalışmada, tümdengelim yöntemi ile Coase Teoremi ışığında günümüzde uygulanan Karbon Ticareti Sisteminin küresel ısınmayı kontrol altına alma konusunda etkin bir performansta uygulanıp uygulanamadığı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the industrial revolution took place, countries around the world rapidly advanced to a new production area. Factors such as rapid growth of economies and henceforth increase in population, excessive usage of scare natural resources to spur productivity and urbanization caused damage to environment. The environment has always given feedback to the impulses caused by mankind. Especially after the 18th century, due to abuse of the environment, the environment started heating up. Global warming, which became prominent after the late 20th century and became a major problem of mankind, should be kept in control. If not, earth will be in such a situation that it will no longer provide suitible conditions for the living. Mankind also has capability to minimize climate change caused by global warming. Usage of fossil fuels, which generates greenhouse effect, causes excessive amounts of carbondioxide emissions. To solve the problem, the world took action and arranged conferences at late 20th century at international level. Hence, with this unity, economies have taken measures to reduce carbondioxide emissions and reduce the effects the global warming, with offering new perspectives to achieve economic development's sustainability. One of the most discussed solution methods in recent years is carbon trading, which was derived from enhancing the study of R. H. Coase, from the journal named as the Social Cost of Carbon in 1960. In our study, in the light of Coase Theorem's information, carbon trading's efficiency about controlling global warming is questioned with deduction method.