Kasko sigortalarında aktüeryal yaklaşımlar ile fiyatlamada belirleyici parametrelerin incelenmesi
Analysis of the significant pricing parameters in casco insurance with the actuarial approach
  1. Tez No: 585450
  2. Yazar: SEVİNÇ ARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER TEZERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, İstatistik, Actuarial Sciences, Insurance, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sigortacılık ve Aktüerya bilimlerinde belirsizlik durumunda sigorta primlerini tespit etmek amacıyla matematiksel ve istatistiksel yöntemlerle çok çeşitli risk hesaplamaları yapılmaktadır. Aynı türden tehlikeyle karşı karşıya olan kişilerin bir nevi riski paylaşmak için belirli miktarda para ödemesi şeklinde toplanan ve fiyat olarak adlandırılan bu tutarın doğru bir şekilde belirlenmesi sigorta şirketleri için son derece önemlidir. Aksi durumda sigorta şirketi az riskli müşterilerini kaybederek portföyi.inün yüksek riskli mi.işterilerden oluşması durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle doğru bir prim fiyatlama sisteminin oluşturulması sigorta şirketleri için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada temel amaç doğru bir prim fiyatlama yapabilmek için portföyü oluşturan araçlara ilişkin matematiksel ve istatistiksel temellere dayanan bir model ile risk parametrelerini incelemektir. Bu nedenle araçların risk parametrelerini dikkate alan bir model elde etmek ve bu parametreleri incelemek için Genelleştirilmiş Lineer Modeller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
lnsurance and Actuarial Science uncertainty in insurance premiums in order to detect a wide range of mathematical and statistical methods of calculations of risk. in danger of the same sort of people with a certain amount of money to share the risk of the payment of this amount is collected in the form of prices called determination correctly is extremely important to insurance companies. Otherwise the insurance company for a short time, losing their portfolio of high-risk customers from the customers is faced with the situation occur. Therefore the creation ofa true premium pricing system for insurance companies. in this study the main focus to be able to make a true premium pricing portfolio based on mathematical and statistical base for forming tools with a model to examine the parameters of risk. Therefore, taking into account the parameters of the risk of vehicles to achieve a model that has been used Generalized Linear Models to examine the parameters.