Ortaokul öğrencilerinin yaşlılık algıları (Serdivan ilçesi örneği)
The old age perception of secondary school students: Testing in Serdivan district
  1. Tez No: 585449
  2. Yazar: GÖKHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlığın varlığından itibaren var olan yaşlılık olgusu son yıllarda giderek artan bir önem kazanmaya başlamış ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Toplumun önemli bir bölümünü yaşlı bireylerin oluşturduğu günümüzde, gençlerin yaşlı bireylere yönelik ayrımcı davranışlar gösterme açısından risk grubu oluşturduğu bir gerçektir. Gençlerin yaşlılık algısını, yaşlılığa ilişkin farkındalık düzeylerini tespit etmek ve gençlerde yaşlı farkındalığı oluşturmak hem kültürümüz hem de yaşlı bireylerin, saygı ve statüsü açısından üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bu araştırmada; Sakarya İli Serdivan İlçesinde eğitim gören ortaokul öğrencilerinin yaşlılık algılarını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; olasılıklı örnekleme türlerinden olan tabakalı örneklemeye göre seçilen 346 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; öğrencilerin yaşlılara yönelik algılarını belirlemek için benzer çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan, güvenirlik çalışması yapılan“Yaşlılara Yönelik Algılarına İlişkin Anket Formu”kullanılmıştır. Anket formlarından elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21.0 (Statistical Package of The Social Sciences) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of old age, which has existed since the existence of humanity, has become increasingly important in recent years and the need for further research in this field has emerged. Nowadays that a considerable part of society consist of old people, it is a fact that young people form a risk group in terms of exhibiting discriminatory behaviours to old people. It is a important subject that needs to be focused on determining the perception of old age, the awareness of aging and raising awareness among young people in terms of both our culture and the respect and status of elderly individuals. This study is aimed to determine the old age perceptions of secondary school students studying in Serdivan district in Sakarya. The sample of the research; 346 students were selected according to the stratified sampling. As a data collection tool;“Questionnaire on Perceptions of the Elderly”, prepared by the researcher using reliability study was used to determine students perceptions of the elderly was used. SPSS 21.0 (Statistical Package of The Social Sciences) Program was used to evaluate the data obtained from the questionnaire forms.