Fuzûlî'nin Türkçe Dîvân'ında inanç unsurları
Elements of faith in Turkish Divan of Fuzuli
- Tez No: 585453
 - Danışmanlar: DOÇ. HASAN GÜLTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 207
Özet
Asıl adı Mehmed bin Süleyman olan Fuzûlî, divan edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. Klâsik edebiyatımızın büyük şirlerinden olmasına rağmen, hayatı hakkında yeterli bilgi yoktur. Biz bu çalışmamızda Fuzûlî'nin Türkçe Dîvân'ını inceleyerek divandaki inanç unsurlarını tesbit ettik. Türkçe Dîvân, Fuzûlî'nin şairliliğinin en güçlü örneği ve onun en tanınmış eseridir. Dîvân; bir çok anlamda yoğun bir içeriğe sahiptir. 40 kaside, 302 Gazel, 1 müstezad, 1 Terkib-i bend, 3 Terci-i bend, 2 müseddes, 3 muhammes, 2 tahmis, 3 murabba, 40 kıt'a ve 72 rubâ'îden oluşmaktadır. Çalışmamızda; bu şiirlerin tümünü tek tek inceleyip“inanç unsurları”nı ele aldık. Ayrıca şairin beyitlerde; dîni ve tasavvufî kavramları nasıl kullandığını şerh ederek inceledik.“Fuzûlî'nin Türkçe Dîvân'ında inanç unsurları”nı incelediğimiz bu çalışmada, şairin; dîvânda bir çok dini kavramlar, mazmunlar ve remizler kullandığı görülüyor. Şair, bu mazmun ve remizleri daha çok kasidelerinin tevhîd, na't, münâcât bölümlerinde ve gazellerinde kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the famous and greatest poets of Tutkish literatüre whose real name is Mehmed Bin Süleyman, Fuzûlî. Despite he is one of the most important poet there is not enought knowledge about him. In this study, we determined the elements of belief in the divan by examining Fuzûlî's Turkish Divan. Turkish Divan is the most important sample and well known of Fuzûlî. Divan is has many contents. There one 40 kaside, 302 Gazel, 1 müstezad, 1 Terkib-i bend, 3 Terci-i bend, 2 müseddes, 3 muhammes, 2 tahmis, 3 murabba, 40 kıt'a and 72 rubâ'îden. We have examined one by one all these poems and searched elements of faith. We have also examined how poet used religoust and my stical consepts at couplets. It seemed poets has used many religoust consepts, mazmuns and remizes. Poet has used mazmuns and remizes at sections of tewheed of kasides, na't and münacat.