Suriyeli sığınmacıların yerel toplumla kültürel uyum pratikleri: Şanlıurfa örneği
Cultural compliance practices of Syrian refugees with local society: The case of Şanliurfa
- Tez No: 585560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN SOYUDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Mart 2011'de Suriye'de başlayan iç savaş sonucu Şanlıurfa iline göç eden Suriyeli sığınmacıların, kaldıkları süre içerisinde yerel toplumla olan ilişkisi ele alınmış, karşılıklı iki toplum arasında kültürel uyum olup olmadığı, yerel toplumun sığınmacılara, sığınmacıların de yerel topluma bakış açısı irdelenmiştir. Göçmenlerin varış kültürüyle nasıl bir ilişkide olduğu, yerel kültürün hangi unsurlarını benimsediği, hangilerini ret ettiği, göçmenlerin yerel toplum tarafından kabul görüp görmedikleri, dışlanıp dışlanmadıkları incelenmiştir. Farklı etnik ve din gruplarına mensup Suriyeli sığınmacıların yerel toplum ile kültürel uyumunu sosyolojik olarak analiz etmek için Şanlıurfa merkez ilçeleri Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinden 5 Arap, 5 Kürt, 5 Türkmen, 5 Yezidi (bir aile Zerdüşt) inancına mensup 20 sığınmacı aile ve yerel toplumdan 10 aile ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada 2014 ve 2015 yıllarında Ay Işığım Derneği adı altında ve Açık Toplum Vakfı'nın desteğiyle yapılan Suriyeli Sığınmacıların Sosyo-Ekonomik Yapısı ve Savaşın Yarattığı Sosyo-Psikolojik Etkiler (SE-SP Etkiler) adlı araştırmanın yayınlanmayan verilerinden gerekli izinler alınarak yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Suriyeli sığınmacılar ile yerel toplum arasında karşılıklı kültür alışverişin olduğu ancak bunun isteğe bağlı olmasından çok zorunlu bir biçimde gerçekleştiği görülmüştür. Birlikte yaşamanın getirdiği yükümlülükler, varış ülkesinde resmi iş ve işlemlerin karşılıklı bir etkileşimi zorunlu kıldığı izlenmiştir. Anahtar kelimeler; Sığınmacı, kültür, uyum, toplumsal kabul, dışlanma
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the Syrian refugees who migrated to Şanlıurfa province as a result of the civil war that started in Syria in March 2011 and their relationship with the local community during their stay was examined. . The relationship between immigrants and the culture of arrival, which elements of local culture they embraced, which ones they rejected, whether the immigrants were accepted by the local community or not were excluded. In-depth interviews with 5 Arab, 5 Kurdish, 5 Turkmen, 5 Yazidi (one of them Zerdüşt) beliefs and 10 families from the local community in the central districts of Karaköprü, Haliliye and Eyyübiye districts of Şanlıurfa to analyze sociologically the cultural harmony of Syrian refugees from different ethnic and religious groups with the local community. It is made. Socio-Economic Structure of Syrian Refugees with the with Moonlight Association and support of Open Society Foundation in 2014 and 2015 and Socio-Psychological Effects of War (SE-SP Effects) were used in the unpublished data by obtaining the necessary permissions. As a result of the study, it is seen that there is a mutual cultural exchange between the Syrian refugees and the local community, but this is a necessity rather than voluntary. It was observed that the obligations of coexistence, formal work and transactions in the country of destination necessitate a mutual interaction. Keywords; Asylum seeker, culture, cohesion, social acceptance, exclusion