Türkiye'de işsizlikle mücadelede sosyal güvenlik uygulamaları: Bartın ili sosyal güvenlik kurumu örneği
Social security practices in struggling with employment: The case of social security institution in Bartin
- Tez No: 585561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşsizlik sorunu her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de hâlihazırda görülen ekonomik sorunlardan biridir. Bundan dolayı işsizlikle mücadelede etkin politikalar geliştirilmiş ve geliştirilmektedir. İşsizliğin çeşitli kriterlere göre dağılımı işsizliği azaltmada uygulanacak politikaların belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda sosyal güvenlik politikalarının olduğu görülmektedir. Özellikle son yıllarda gerçekleşen reformların bu amacın gerçekleşmesine hizmet ettiği belirtilebilir. Bu noktadan hareketle sosyal güvenlik prim teşviklerinin işsizliğin azaltılmasında oldukça önemli olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, işsizliğin azaltılmasında sosyal güvenlik uygulamalarının ne derece etkili olduğunu Bartın ili örneğinde ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Bartın ilindeki işverenlerle doğrudan yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anketlerden de edilen veriler iktisat mantığı ile yorumlanarak, Bartın İli Sosyal Güvenlik Kurumunun işsizlikle mücadeledeki katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unemployment problem is one of the current economical problems also in Turkey, as all of countries. Therfore, some effective policies have been carried out. The dispersion of unemployment according to various criterias matters a lot in terms of defining the policies to decrease in unemployment. It is seen that there are social security policies that are in this sense. It can be stated that the recent reforms serve to actualize this aim. From this point, it can be said that social security bounty incentives are vital to reduce unemployment. The aim of this study is intended to show how effective social security practices are with example of Bartın. For this aim, face-to-face survey has been conducted in province of Bartın.The data acquired from the surveys has been interpreted with economic logic. The results have revealed the contribution of Social Security Institution of Bartın to struggling against unemployment.