Mesleki ve teknik okullarda iş sağlığı ve güvenliği bilinci
Occupational health and safety awereness in vocational and technical schools
  1. Tez No: 585565
  2. Yazar: SALİH SONER UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mesleki ve Teknik Okulların amacı öğrencilerin mesleki bilgi ve becerileri kazanmalarını ve iş hayatına hazırlanmalarıdır. Meslek liselerin öğrencilere, eğitsel açıdan kazandırmak istediği bilgilerin yanı sıra psikomotor beceriler ve mesleki bilgiler de kazandırmaktadır. Ayrıca öğrenciler, iş sağlığı ve güvenliğini nasıl alacakları konusunda eğitilmektedirler. Yapılan uygulamada öğrencilerin işçi sağlığı ve güvenliği (İSG) konusunda Mesleki ve Teknik Okullardan beklentileri ve aldıkları eğitim ile sahip oldukları iş sağlığı ve güvenliği bilinçlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye genelinde internet ortamı üzerinden Mesleki ve Teknik Okulların temel öğeleri olan öğrenci, öğretmen ve okul idarecilerine uygulanmıştır. Soruşturma da 20 maddeden oluşan çalışma uygulanmış ve yapılan teknik analizlere göre değerlendirme yapılmıştır. Soruşturma sonuçlarına göre; Okullarda iş sağlığı ve güvenliği işinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman düzeyde eğitim almış ellere bırakılması gerektiği ve mesleki ve teknik okulların eğitim öğretim programları düzeyinde yapılacak değişikliklerin mesleğe yeni adım atacak olan bireyler açısından ve işçi sağlığı ve güvenliği açısından daha başarılı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of Vocational and Technical Schools is to enable students to gain professional knowledge and skills and prepare for business life. In addition to theoretical knowledge, these schools provide students with professional knowledge and skills. The students are informed about various issues that they will encounter in business life (worker health, occupational safety, occupational diseases etc.). In this study, it is aimed to determine the occupational health and safety awareness levels of the students about their occupational health and safety (OHS) as well as their expectations from Vocational and Technical Schools. For this purpose, a survey that consist of twenty questions on internet is applied to students, teachers and school administrators, which are the basic elements of Vocational and Technical Schools. As a results, it has been determined that the curriculum changes of Vocational and Technical Schools about Occupational Health and Safety should be made and Occupational Health and Safety work should be carried out by professionals in all schools.