Hemşirelerin mobbinge maruz kalma durumları ve hastane etik iklimi ile ilgili değerlendirmeleri
The evaluations of nurses related to mobbinge exposure and hospital ethical climate
  1. Tez No: 585564
  2. Yazar: DERYA DAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, İşletme, Nursing, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerin mobbinge maruz kalma durumları ile hastanenin etik iklimi arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Çalışma tanımlayıcı ve açıklayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma kapsamında kolayda örneklem yöntemi ile 250 hemşireye ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özelliklere ilişkin sorular, ikinci bölümde Mobbing Ölçeği ve üçüncü bölümde Etik İklim Ölçeği yer almaktadır. Veri analizi SPSS 17 paket programına yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden, t testi, ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between the mobbinding conditions of nurses and the ethical climate of the hospital. The work is planned as descriptive and explanatory. Within the scope of the research, 250 nurses were reached by convenience sampling method. The survey form was used to collect the data. The questionnaire consists of three parts. The first part contains questions on demographics, the second part the Mobbing scale, and the third part the ethical climate scale. Data analysis was performed on the SPSS 17 package program. Descriptive statistics, t test, ANOVA test and Pearson correlation tests were used in the analysis of the data.