A tipi kişilik özelliğinin bireysel yenilikçilik üzerindeki etkisi: Psikolojik güçlendirmenin aracı örgütsel adaletin düzenleyici rolü
The effect of type a personality trait on individual innovativeness: The mediator role of psychological empowerment and the moderator role of the organizational justice
- Tez No: 585567
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Tüm sektörlerde giderek artan rekabet koşulları ve müşteri taleplerindeki değişiklikler şirketleri yeni arayışlara itmektedir. Bu arayışlar sonucunda müşteri deneyimini en üst seviyelere çıkarabilmek için şirketler yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye, yeni iş modelleri kurgulamaya, süreçlerini tekrardan inceleyip verimlilik ile projelerine kaynak ayırmaya ve farklı sektörlerde de olsa konularında uzman şirketlerle işbirliğine gitme yollarını denemektedir. Bütün stratejilerin doğru biri şekilde kurgulanıp uygulanabilmesi örgüt içerisindeki çalışanların bireysel yenilikçilik özelliklerine bağlıdır. Bu çalışma ile örgüt içerisindeki birey merkeze alınarak, kişilik özellikleri ve örgütsel faaliyetlere yönelik algılarının yenilikçilik davranışı ile ilişkisi incelenmiştir. Bu kapsamda bireyin A tipi kişilik özelliği ile bireysel yenilikçiliği arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirme ve örgütsel adalet algılarının etkilerine bakılmıştır. Araştırma Türkiye'nin gelişimi için en kritik sektörlerden olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe yapılmıştır. İstanbul'da 355 beyaz yakalı çalışan ile yapılan araştırma sonucunda, A tipi kişilik özelliğinin bireysel yenilikçilik üzerinde pozitif direkt etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu pozitif ilişkide psikolojik güçlendirme aracı rol oynamaktadır. Örgütsel adaletin düzenleyici rolüne ilişkin kanıt bulunamamıştır. Yapılan analizler çerçevesinde A tipi kişilik özelliğe sahip bireylerin B tipine göre bireysel yenilikçiliklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. A ve B tipi kişilere yönelik yapılan incelemelerde, A tipi kişilerin bireysel yenilikçilik puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business prospect there is an intense competition and increasing customer expectations that necessitate organizations to be more innovative. In that sense companies seek for different solutions to gain competitive advantages like; new service and proguct innovations, develop new business models, adapt new hype technologies, create business partnerships and event co create with customers. The main source of these efforts are people and their individual innovativeness capabilities are crucial. The aim of this study is to observe the effects of Type A personality trait on employees' individual innovativeness and to investigate the mediating effect of psychological empowerment and the moderating role of organizational justice. The sample of the research consists of 355 white collar participants working in ICT sector in Turkey. Findings of the research demonstrate that the employees are mostly in two categories which had an exactly the same score; Early Adaptors and Early Majority category. Type A personality, psychological empowerment and organizational justice have positive relations with Individual Innovativeness. In Type A personality trait's relationship with individual innovativeness, psychological empowerment had mediating effect whereas there was no evidence of organizational justice having moderator effect in the same relationship. When Type A and Type B group are compared, Type A had a more positive relationship with individual innovativeness.