Gebelerde d-tipi kişilik özelliğinin normal doğum korkusu üzerine etkisi
The effects of type d personali̇ty on fear of chilbirh i̇n pregnant women
  1. Tez No: 422788
  2. Yazar: EMİNE TEKİNARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BURÇAK ANNAGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Gebelerde normal (vajinal) doğum korkusunun D-tipi kişilik, depresyon ve anksiyete ile ilişkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine Ocak 2015-Haziran 2015 tarihleri arasında altı ayda başvuran 3. trimester gebe kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmak isteyen katılımcılarla sosyo-demografik verileri ve geçmiş psikiyatrik öyküleri kaydedildi. Sonrasında, D tipi kişilik ölçeği, Durumluluk ve süreklilik kaygı ölçeği, Sosyal destek formu, Wijma doğum beklentisi/deneyimi ölçeği ve Edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeği uygulandı. Veriler SPSS 15 programı kullanılarak değerlendirildi. Değişkenler ortalama±standard sapma olarak verildi. Tüm veriler, Kolmogorov–Smirnov testi ile normal dağılıma uygun olup olmadığına bakıldı. Katagorik verilerin karşılaştırması Chi-square ve Fisher Exact testi ile; parametrik veriler ise t testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: D tipi kişilik özelliği olan kadınların eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzeyi D tipi kişilik özelliği olmayan gruba göre anlamlı oranda düşüktü. Müdahaleli doğum deneyimi, annede komplikasyon öyküsü, düşük-kürtaj sayısı D tipi olan grupta anlamlı oranda daha fazlaydı. D tipi kişilik özelliği olan kadınlarda psikiyatrik bozukluk öyküsü, depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, ağrılı cinsel ilişki öyküsü anlamlı oranda yüksekti. Wijma doğum beklentisi/deneyimi ölçeği, Durumluluk ve süreklilik kaygı ölçeği (STAI I ve STAII), Edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeği, D tipi kişilik ölçeği (DS-14) ve DS-14 alt ölçek puanları anlamlı oranda D tipi olan grupta yüksek, MSPSS (çok boyutlu algılanan sosyal destek) puanları düşüktü. D tipi kişilik özelliği olan grubun doğum ve doğumla ilgili konularda daha yoğun kaygı yaşadıklarını saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları D tipi kişilik özelliğine sahip gebelerin geçmişlerinde daha çok psikiyatrik patoloji yaşadıklarını; anksiyete ve depresyon ölçek puanlarının daha yüksek olduğunu, doğumdan daha çok korktuklarını, algıladıkları sosyal desteğin daha düşük olduğunu; doğumdan önce, doğum sırasında ve doğum sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumlara ilişkin daha çok kaygı yaşadıklarını göstermektedir. D tipi kişilik özelliği olan kişilerde psikiyatrik destek ve işbirliği önemlidir. D tipi kişilerin yaşayabilecekleri psikiyatrik bozuklukları önlemeye yönelik olarak bireysel terapiden fayda göreceklerini, özellikle normal doğum korkusu yaşama eğilimi yüksek olan bu kadınların, korkularını azaltmaya yönelik olarak psikoeğitim gruplarından faydalanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between the fear of normal (vaginal) birth with D-type personality, depression and anxiety in pregnant women. Methods: The study included 221 consecutive third trimester pregnant women who were admitted to the department of Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic in Selcuk University Faculty of Medicine within a six month period. A demographic data form for the participants who were volunteer to participate the study and their psychiatric history had been acquired. Then, Type D Personality Scale, State and Trait Anxiety Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire and Edinburgh Postpartum Depression Scale were applied to all patients. Data were analyzed by using SPSS 15 software. Variables were expressed as mean ± standard deviation. The data had previously been submitted to anormality test (Kolmogorov-Smirnov). Comparison of categorical data were compared using the Chi-square and Fisher's Exact test and the parametric data were compared by using the t test. Results: Type D personality group had lower levels of education and socio-economic status then patients who were not in type D personality group. Assisted delivery experience, history of maternal complications and number of abortions rate were significantly higher in the group with type D. The history of psychiatric disorders, depression, generalized anxiety disorder, social phobia, painful sexual genital activity story were significanly higher in the group with type D. WJIMA, STAI I, STAI II, Edinburgh, MSPSS, DS-14 and DS-14 subscales scores were significantly higher in patients with type D. We found that Type D group experienced more intense anxiety about birth and birth related complications. Conclusion: The results of this study show that women who have Type D personality trait experienced more psychiatric pathology in the history. The type D personality group has higher anxiety and depression scores and higher fear of chilbirth and their perceived social support is significantly lower. We found that Type D personality women have more concerns about the adverse situations that may occur before birth, during birth and after birth then the other group. Psychiatric support and cooperation is significantly more important for people who have Type D personality trait. To prevent these negative consequences in patients with Type D personality, individual psychoterapy would be helpful and fort he group with the fear of normal childbirth pschoeducation in group would be beneficial.