Holstein ırkı ineklerde tohumlama sonrası 5. günde uygulanan Karprofen'in gebe kalma oranı üzerine etkisi
The effect of Carprofen on the concepton rate on the 5th day after insemination in Holstein breed cows
  1. Tez No: 585590
  2. Yazar: SELİM ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sunulan yüksek lisans tez çalışmasında; Holstein ırkı ineklerde tohumlama sonrası 5. günde deri altı Karprofen uygulamasının gebe kalma oranı üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın materyalini doğumunda ve postpartum döneminde herhangi bir sorun yaşamamış, 2.5-6 yaşlı, 100 baş inek oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen ineklere öncelikle postpartum 28-35. günler arasında rektal palpasyon ve ultrasonografik muayene yapıldı. Ovaryumunda CL tespit edilen ineklere kas içi PGF2α enjeksiyonu ve bu enjeksiyondan 14 gün sonra ikinci kez kas içi PGF2α enjeksiyonu uygulandı. Muayenede CL belirlenmeyen ineklere ise kas içi GnRH, 7 gün sonra kas içi PGF2α enjeksiyonu uygulandı. Bu uygulamalar sonrası östrüs gösteren inekler tohumlandı. Tohumlama yapılan inekler kulak küpesi numarasına göre (tek/çift numara) deneme ve kontrol olmak üzere 2 eşit gruba ayrıldı. Deneme grubunu oluşturan ineklere (n=50) tohumlama sonrası 5. günde 15 ml Karprofen deri altı yolla uygulandı. Kontrol grubunu oluşturan ineklere (n=50) ise herhangi bir uygulama yapılmadı. İneklerin gebelik muayeneleri tohumlama sonrası 30. günde real time ultrasonografik muayene ile yapıldı. Muayenelerde deneme grubunda %42 (21/50), kontrol grubunda ise %30 (15/50) gebe kalma oranı tespit edildi (p>0.05). Sonuç olarak gönüllü bekleme süresi sonunda ilk tohumlamaları yapılan ineklere, tohumlama sonrası 5. günde uygulanan karprofenin gebe kalma oranını arttırdığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre tohumlama sonrası 5. günde nonsteroid antiinflamatuvar ilaç uygulamasının, dölveriminin arttırılmasında alternatif bir seçenek olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study; The effect of subcutaneous carprofen application on conception rate was investigated in Holstein cows on the 5th day after insemination. Material and Methods: The study material consisted of 100 cows, 2.5-6 years old, who had no problems at birth and postpartum period. The cows included in the study were primarily postpartum 28-35. Rectal palpation and ultrasonographic examination was performed between days. Cows with CL detected in the ovarium were injected with intramuscular PGF2α and a second intramuscular injection of PGF2α 14 days after this injection. Cows without CL were detected by intramuscular injection of GnRH and intramuscular injection of PGF2α after 7 days. After these treatments, cows showing oestrus were inseminated. The inseminated cows were divided into two equal groups as trial and control according to ear tag number (odd / even number). 15 ml Carprofen was administered subcutaneously on the 5th day after insemination to the cows (n = 50). The control group (n = 50) did not receive any application. Pregnancy examinations of the cows were performed on the 30th day after insemination by real time ultrasonographic examination. Pregnancy rates were 42% (21/50) in the experimental group and 30% (15/50) in the control group (p> 0.05). As a result, it was determined that carprofen applied to the cows that were first inseminated at the end of the voluntary waiting period increased the conception rate on the 5th day after insemination. According to these results, it was concluded that nonsteroidal antiinflammatory drug administration on day 5 after insemination may be an alternative option in increasing fertility.