İç sularda bitkisel örtüleme önlemleri ile kıyı koruma çalışmaları üzerine bir inceleme
A Research on coast prevention studies in internal waters by floral cover precautions
  1. Tez No: 5856
  2. Yazar: GÜLLER ŞEYMA YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇ SULARDA BİTKİSEL ÖRTÜLEME ÖNLEMLERİ İLE KIYI KORUMA ÇALAŞMALARI ÜZERİNE BİR İNCELEME Güller Şeyma YAZAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Hayran ÇELEM 1988, Sayfa : 167 JÜRİ : Doç. Dr. Hayran ÇELEM Prof, Dr. Yüksel ÖZTAI Prof. Dr. Güngör ÜZÜI Bu tez çalışmasında, iç su kıyılarının korunmasında kullanılan bitkisel örtüleme önlemlerine değinilmiştir. İç su kapsamına çaylar, göller, dereler gibi doğal sular; gö letler, kanallar ve barajlar gibi yapay sular girmektedir. İç sularda su seviyesi değişimlerinden etkilenen bölgelerde farklıdır, özellikle kıyı koruması ve zarar lanmış bölgele- -ııı--ıv- rin onarımı bakımından iç sular dört zona ayrılır ve özel liklede II. ve III. zonlardaki kıyı koruma önlemleri ağır lık kazanır, ülkemiz iç su kıyılanda mevsimlik su sevi yeleri değişimleri nedeniyle zararlanmalara uğramaktadır. Ülkemizde ve yurt dışında uygulanan bitkisel malzemeyle kıyı koruma çalışmaları incelenerek, bu konuda eksik kalan boşluklar doldurulmuştur. ANAHTAR KELİME; iç Sular, Kıyı Koruması, Bitkisel malzeme (örtüleme).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON COAST PREVENTION STUDIES IN INTERNAL WATERS BY FLORAL COVER PRECAUTIONS Güller Şeyma YAZAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Assoc. frof.Dr. Hayran ÇELEM 1988, Page 167 JURY: Assoc. |rpf. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN Prof.Dr.öüagör UZUN In this thesis, floral cover precautions utilized for prevention of internal water coasts havebeen studied. In the definition of internal water, natural waters such as rivers, lakes, and streams and artifical waters such as dams, channels and reservoirs are included. The zones affected by water level changes in internal waters are different. Especially, from the point of coast prevention and repair of destroyed areas, internal waters are categorized into four zones and coast prevention precautions in second and third zones have special importance, -v--VI- Internal water coasts in our country have been damaget due to seasonal water lavel variations. In this research, by review of coast prevention works by floral material applied in our country and abroad, present practice in this field has been attempted to be updated. Key Words; Internal Waters, Coast Prevention Floral Material (Cover).