Konjenital kalp cerrahisi anestezisindevecuronyum ve roküronyumun hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Congenital heart surgery in anesthesiathe hemodynamic effects of vecuronium and rocuroniumcomparison
  1. Tez No: 585614
  2. Yazar: AHMET SARİ
  3. Danışmanlar: UZMAN NURŞEN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Konjenital kalp hastalıklarının görülme sıklığı 1000 canlı doğumda 7-10'dur(1).Bu hastalarda anestezi indüksiyonu sırasında, kalp hızında ve ritminde değişiklikler, hipotansiyon ve bronkospazm gibi olumsuz etkiler görülmektedir. Bu yan etkilere bağlı olarak hemodinamik değişiklikler oluşabilmektedir. Orta etkili aminosteroid grubu ilaçlardan vekuronyum ve rokuronyumun minimal histamin salınımına ve buna bağlı hemodinamik değişikliğe neden olduğu bildirilmektedir(2,3,4). Amaç: Biz bu çalışmada indüksiyon esnasında sıklıkla kullandığımız kas gevşeticiler olan vekuronyum ve rokuronyumun hemodinamik yanıta olan etkilerini karşılaştırdık. Gereç Ve Yöntem: Hastanemizde 4 aylık süre zarfında konjenital kalp cerrahisi geçiren toplam 50 hasta değerlendirilmeye alındı. Çalışma randomize ve prospektif olarak tasarlandı. Vekuronyum uygulananlar Grup1,rokuronyum uygulananlar Grup2 olarak adlandırılmıştır. Sinir-kas ileti monitörizasyonu için akseleromiyografik dörtlü uyarı (TOF) cihazı ile (TOF-Watch® SX, Organon-Teknika) sol el başparmağına uyarı verilerek addüktör pollisis kasının seğirme yanıtı değerlendirildi. Bulgular: Çalışma yaşları 0-15 arasında değişmekte olan iki grupta toplam 50 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların yaşları 10 gün ile 144 ay arasında değişmekte olup ortalama 26,81±34,77 ay; medyan değeri 14,50 olarak saptanmıştır. Çalışmaya alınan olguların 24 (%48) kız; 26'sı (%52) erkektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of congenital heart diseases is 7-10 per 1000 live births (1). Adverse effects such as changes in heart rate and rhythm, hypotension and bronchospasm during induction of anesthesia are seen in these patients. Hemodynamic changes may occur due to these side effects. It is reported that vecuronium and rocuronium, which are moderately effective aminosteroid drugs, cause minimal histamine release and related hemodynamic changes. Objective: In this study, we compared the effects of vecuronium and rocuronium, which are muscle relaxants that we use frequently during induction, on the hemodynamic response. Materıals And Methods: A total of 50 patients underwent congenital heart surgery in our hospital for a period of 4 months were evaluated. The study was designed randomly and prospectively. Vecuronium treated patients were named group1 and rocuronium treated patients were named group2. The twitch response of the adductor pollicis muscle was evaluated by stimulating the left thumb with an accelerometer (TOF) (TOF-Watch® SX, Organon-Teknika) for nerve-muscle conduction monitoring. Results: The study was conducted on a total of 50 cases in two groups with ages between 0-15. The ages of the patients ranged between 10 days and 144 months and the mean age was 26.81 ± 34.77 months; median value was found to be 14.50. The study included 24 (48%) female; 26 (52%) were male cases.