Baraj göllerinde sedimentasyon
Reservoir sedimentation
- Tez No: 58565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL İRTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ Çeşitli amaçlarla inşa edilen barajların karşılaştığı en önemli sorunlardan biri, akarsular tararından taşman katı maddeler ile baraj rezervuarlarının dolmasıdır. Baraj rezervuarlarında biriken katı maddeler için belli bir ölü hacim ayırmak gerekir. Ölü hacmin tahmini için, rezervuara giren ve rezervuarda tutulan sedimentin miktarı ve dağılımı bilinmelidir. Çalışmanın ilk aşamasında, katı madde taneciklerinin harekete başlamasından, rezervuarda birikmesine kadar geçen safhalar incelenmiş, rezervuara giren katı maddelerin ne kadarının rezervuarda tutulacağı, tutulan katı maddelerin miktarının, dağılımının ve birim ağırlığının hesaplanmasında kullanılan metotlar anlatılmıştır. İkinci aşamada, Çaygören Baraj Rezervuarında bu metotlar ile hesaplar yapılmış ve bulunan sonuçlar kendi aralarında ve D.S.Î. ölçümleri ile karşılaştırılmış, uyum sağladığı görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sedimentasyon/Rezervuarlarda sedimentasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESERVOIR SEDIMENTATION Can Ami OZGUR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M. Sc. Thesis Supervisor : Yard. Doc. Dr. Emel İRTEM) Bahkesir-Turkey, 1997 One of the greatest problems to which dams are exposed is the sediment transported by the rivers to the dam's reservoirs. A“dead storage”is required for the accumulated sediment. In order to determine the“dead storage”, the amount of sediment transported into and retaired in the reservoir must be known. In the first chapter of this study, from the tansportation to the accumulation of the sediment is examined, what amount sediment is transported into and distribution of this amount and also the methods of calculation unit weight are explained. In the second chapter of study, the calculations are made with this methods in Çaygören Dam Reservoir. The results are compared with own measurements and D.S.I, measurements, it is seen the results are harmonius. KEY WORDS : Sedimentation/Reservoir sedimentation III