Tarım alanlarında oluşan zamansal ve mekansal değişimlerin bilgi teknolojileri ile analizi: derince ilçesi tahtalı örneği
Spatiotemporal analysis of agricultural land use changes through information technologies: a case study of tahtali in derince district
- Tez No: 970457
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tarım arazilerinin şehirleşme, sanayileşme, altyapı projeleri ve konut inşaatları gibi etmenlerle yerleşim alanlarına dönüştürülmesi, ekonomik ve çevresel açıdan olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle tarım alanlarının sürekli gözlenmesi, arazi kullanım değişikliklerinin izlenmesi özellikle doğal kaynakların korunması açısından büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, 2014-2024 yılları arasındaki arazi kullanım değişiklikleri ve bu değişimlerin tarımsal alanlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Arazi kullanım değişikliklerinin tarım arazilerine olan etkileri, Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma, Kocaeli İli, Derince İlçesi, Tahtalı Mahallesi sınırlarında gerçekleştirilmiş olup, bölgedeki zamansal ve mekânsal değişiklikler, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriyle ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve analiz edilmiştir. Bu amaçla, Worldview (2014, 2017), Ortofoto (2022) ve Drone (2024) verileri kullanılarak tarım alanlarında bina ve insan yapımı objelerin tespitleri yapılmış ve alanın zamansal gözleminde kullanılmıştır. Tahtalı bölgesinde, baraj kenarındaki alanların daha fazla tahrip olmasından dolayı, dört farklı örnek alan üzerinden görüntü analizi gerçekleştirilmiş ve bina sayısındaki değişiklikler belirlenmiştir. Çalışmada üç farklı alanda, farklı yıllara ait görüntüler öncelikle MeanShift segmentasyon yöntemi ile kümelenmiş, ardından makine öğrenmesi tekniklerinden destek vektör makineleri (SVM) kullanılarak anlam sınıfları tanımlanmıştır. Tespit edilen binaların doğruluğu, yer gerçeği verileri ile değerlendirilmiştir. Bir alanda ise hiç değişim olmadığı için genel değerlendirme kapsamında dikkate alınmıştır. Çalışma sonucunda, tarımsal alanlarda gerçekleştirilen inşaat faaliyetlerinin arazi bütünlüğünü bozduğu ve bu değişim hızının zamansal ve mekânsal olarak uydu verileri ile etkili bir şekilde gözlemlendiği ortaya konulmuştur. Ayrıca, bilgi teknolojilerine dayalı bu çalışmalar, yerel yönetimler, planlama uzmanları, belediyeler ve tarımsal çalışmalar ile araştırmalar için önemli bir referans kaynağı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation of agricultural lands into urban areas due to factors such as urbanization, industrialization, infrastructure projects, and housing construction has adverse economic and environmental consequences. Therefore, the continuous monitoring of agricultural areas and tracking land-use changes are of paramount importance, particularly for the conservation of natural resources. This study examines land-use changes between 2014 and 2024 and the impacts of these changes on agricultural areas. The effects of land-use changes on agricultural lands were evaluated using Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) methods. The research was conducted in the Tahtalı District, Derince Municipality, Kocaeli Province, and spatiotemporal changes in the region were analyzed in detail using high-resolution satellite images. To this end, Worldview (2014, 2017), Orthoimage (2022), and Drone (2024) data were used to detect buildings and human-made objects in agricultural areas and were utilized for temporal observation of the region. In the Tahtalı area, where the destruction of land near the dam was more severe, image analysis was performed across four different sample areas, and changes in the number of buildings were determined. In the study, images from three different areas, taken in various years, were initially clustered using the MeanShift segmentation method, and then, Support Vector Machines (SVM), a machine learning technique, were applied to define semantic classes. The accuracy of the detected buildings was evaluated using ground truth data. Since no changes occurred in one of the areas, it was included in the general evaluation. As a result, it was revealed that construction activities on agricultural lands disrupted the integrity of the land, and the speed of these changes could be effectively monitored over time and space using satellite data. Furthermore, these information technology-based studies provide a crucial reference source for local governments, planning experts, municipalities, and agricultural research and studies.