Hizmet yapılarında yalıtım
Insulation in state buildings
  1. Tez No: 58566
  2. Yazar: DİLEK REMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİT OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZ HİZMET YAPILARINDA YALITIM Dilek REMAN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Sacit O?UZ) Balıkesir, 1997 İnsanoğlu içinde barındığı kabuğu; yapı fiziği, insan - yapı sağlığı, konfor ve ekonomi açısından en uygun koşullara ulaştırabilmek için yalıtım yapma gereği duymuştur. Bu bağlamda ısı, ses ve su yalıtımları ile ilgili genel kavramlar, malzemelerin tanıtımı ve uygulama teknikleri bu çalışmanın ana çizgisini oluşturmaktadır. Yalıtımın proje aşamasında başlayan, malzeme üretimi, detay tekniği, uygulama tarzı, bunların seçimiyle ilgili çok yönlü bir çalışma olduğu ve maliyet yönüyle hizmet yapılarında ayrı bir önem kazandığı vurgulanmaya çalışılmıştır. Yapılarda yalıtıma gereksinim duyulan yapı bileşenleri; duvarlar, döşemeler, çatılar, kapılar - pencereler ve temeller olarak gruplandınlarak, yerine getirmesi gerekli fonksiyonlara değinilmiştir. Ana yalıtım kalemleri olarak ele alınabilecek olan ısı, ses ve su yalıtımlarında temel kavramlar ve tanımlar konunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikli olarak açıklanmış, daha sonra malzeme tanıtımı ve sınıflandırılması yapılmış, aynı başlıklar altoda birlikte kullanılabilirlikleri ve uygulama teknikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Yalıtım sektörü, genel bakış altoda gelişmiş ülkelerle kıyaslanarak, ülkemizde daha ileri düzeyde yalıtım çalışmalarının yapılması gereği vurgulanmıştır. Çalışmada ana ilke ve detay prensipleri kapsamlı olarak incelenmiş, konunun yurdumuzun koşul ve olanakları çerçevesinde değerlendirilerek sistematize edilmesi ve uygulamada rasyonalizasyon sağlanması hedeflenmiştir. Çok geniş malzeme ve detay spektrumu gösteren konunun koşullarımıza uygun çözümlere dönüştürülmesinin sağlıklı yapı elde edilmesinde ve ekonomi yönüyle avantajlar sağlamasındaki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : hizmet yapılan / ısı yalıtımı / ses yalıtımı /su - nem yalıtımı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INSULATION IN STATE BUILDINGS Düek REMAN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civii Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Sacit O?UZ) Bahkesir-Turkey, 1997 Man has needed the shell that he resides in to be insulated in order to reach the optimum conditions of structural physics, human-structure health, comforts and economy. From this point of view, general concepts about thermal, sound and water insulations, presentation of the materials and application techniques form the main subject of this study. It is tried to be emphasized that insulation, starting at the project stage; is a sophisticated subject in terms of material production, detail technique, application method and choice and that it gains also financial importance in state buildings. Structural components which need to be insulated have been classified as walls, floors, roofs, doors-windows and foundations and the functions that they have to play have been discussed here in. The basic concepts and definitions about main insulation items namely thermal, sound and water insulations have been indicated firstly so that the topic could be undrestood and then material definition and classification as well as their useability for the same purpose and application techniques have been presented. Insulation sector has been compared with those of developed countries and the needs of advanced insulation tecniques in our country have been emphasized. In this study, the basic principles and its details have been examined, systemization and application rationalisation of the subject have been aimed by considering conditions and opportunities of our contry. It is tried to be emphasized that the subject which shows a broad variety of material and detail spectrum, is important from the point view of healty buildings by obtaining appropriate solutions and ensuring economic advantages. KEY WORDS : state buildings / thermal insulation / sound insulation / water- dampness insulation. V