3310 numaralı nüfus defterine göre bozkır kazası nüfusu
Bozkir district population according to the population registry number 3310
  1. Tez No: 585663
  2. Yazar: LEYLA NOHUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada 1831 tarihli Bozkır nüfus defteri'ne dayanılarak Bozkır Kazasının nüfusu ve demografik yapısı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bahsedilen yılda Bozkır Kazası'nda 1 kaza merkezi olmak üzere 32 köy ve bu köylere bağlı 21 yerleşim birimi bulunmaktadır. 1831 tarihinde Bozkır Kazası'nda Hane esaslı ve sadece erkek nüfusu baz alan bir sayım gerçekleştirilmiştir. Bu sayıma kadın nüfus dahil edilmediği için kesin bir sayı vermek mümkün olmamakla beraber tahmini nüfus verilmektedir. Sadece erkek nüfusun kaydedilmesinin temel sebebi ise askere alınacak kimseleri ve vergi mükelleflerini tespit etmektir. Nüfus defterine göre 1831 tarihinde Bozkır Kazası'nda çekirdek aile yapısı yaygındır. Doğum ve ölüm oranı yüksek olup genç nüfus fazladır. Bölge insanı genellikle tarımsal faaliyetlerle ilgilenmektedir. Bunun dışında kazada dini, ilmi, idari ve askeri görevliler de bulunmaktadır. Bozkır Kazası XIX. Yüzyılın ilk yarısında 3000 civarında hanesi bulunan yaklaşık 7500- 1000 nüfuslu bir yerleşim yeridir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to give information about the population and demographic structure of the Bozkır District based on the Bozkır Population Book dated 1831. In the said year, there are 1 district center, 32 villages and 21 settlements connected to these villages. In 1831, household based census was conducted in Bozkır District, a census based only on the male population. Since it is not possible to give a definite number since the female population is not included in this census, the estimated population is given. The main reason for registering only the male population is to identify the persons to be drafted and the taxpayers. According to the population registry, core family structure is widespread in the Bozkır District of 1831. The rate of birth and death is high and the young population is high. The people of the region are generally interested in agricultural activities. There are also religious, scientific, administrative and military officials in the accident. Bozkır District, XIX. In the first half of the century, it is a settlement with a population of approximately 7500-1000 with around 3000 households.