Harcama eğilimlerinin belirlenmesinde nonparametrik analizler ve çok boyutlu ölçekleme analizinin kullanımı: İnegöl meslek yüksekokulu örneği
Nonparametric analysis in determination of expenditure trends and utilization of multidimensional scaling analysis : The case of İnegol vocational school
- Tez No: 585665
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ADEM HATIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Üniversiteler ve Meslek Yüksekokulları bulundukları il ve ilçelere birçok konuda hareketlilik getirmektedir. Farklı illerden ve kültürlerden gelen öğrencilerin çeşitli harcama eğilimleri yatırımcıları yönlendirmektedir. Bu öğrenci hareketliliği yeni yatırım alanlarının oluşmasına, mevcut yatırımların geliştirilmesine ve istihdam artışına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada İnegöl Meslek Yüksekokulunda bulunan öğrencilerin tüketim harcama eğilimleri analiz edilmiştir. Çalışmada yüz yüze anket yöntemi tercih edilmiştir. İnegöl Meslek Yüksekokulunda 2090 adet kayıtlı 1040 adet aktif öğrenci bulunmaktadır. 423 öğrenci ile anket yapılmış olup verilerin eksik olması nedeniyle 19 anket analizden çıkarılmıştır. Çalışmada istatistiksel yöntemler kullanışmış olup Ki-Kare Bağımsızlık Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi, Wilcoxon Sıralı İşaret Testi ve Çok Boyutlu Ölçeklendirme analizinden destek alınmıştır. Bu çalışmanın İnegöl Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin tüketim harcama eğilimlerini analiz ederek girişimcilere yönlendirme ve kaynak olması hedeflenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda tüketim harcama eğilimlerinde demografik özelliklerin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca Çok Boyutlu Ölçeklendirme analizi sonucu ortaya çıkan zıtlıklar ve benzerliklerden yola çıkılarak girişim planlamaları geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Universities and vocational schools bring Dynamics and richness to the cities in which they have been located. The propensities of the students who come grom diverse cultures and different cities divert the inverstors. The student Dynamics contribute the creation of new invesments and businesses and increasing of employment. In this case, the expenses of the students of Inegol Vocational School has been analysed. The Face To Face Survey Method has been opted. 2090 are registered to Inegol Vocational School and 1040 students are active. 423 students have participants to the survey, 19 participants have been removed from the analyze due to the absence of data. The statistical methods have been used in the case and support have been taken from Chi-Square Independency Test, Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis Test, Wilcoxon Squent Test and Multidimensional Scaling Test. The case aims to divert the entrepreneurs and create a source fort hem by analyzing the consumption and expense propensities of Inegol Vocational School students. The result of the study reveals that the demographic features effect the consumption and expense propensities. Furthermore, by benefiting from the contrast and similarity datas which were obtained from the results of Multidimensional Scaling Test, new venture plans can be promoted.