Synchronization of chaotic systems by using occasional coupling
Arasıra bağlantı yoluyla kaotik sistemlerin eşzamanlaması
  1. Tez No: 58568
  2. Yazar: MOEZ FEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ARASIRA BA?LANTI YOLUYLA KAOTİK SİSTEMLERİN EŞZAMANLAMASI Moez Feki Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer Morgül Haziran 1997 Doğrusal olmayan ve kaotik sistemler, çözümlerinin kestirilmesi ve kararsız yapıları dolayısıyla kontrol edilmeleri oldukça güç olan sistemlerdir. Bu konuda son yıllarda oldukça çalışma yapılmış olmasına rağmen kaotik sistemlerin eşzamanlaması hala araştırmaya değer bir konu olarak görülmektedir. Bu çalışmada kaotik modda çalışan sistemleri arasıra bağlantı yoluyla eşzamanlaması metodu incelenmiştir. Bu çalışmada bir sürücü ve bir alıcı sis temi eşzamanlayacak bir yönetim önceden var olduğunu kabul edeceğiz. Önerilen arasıra bağlantı yönteminde sürücü ve alıcı sistemler ard arda gelen belli zaman aralıklarında bağlanacak ve bağlantı kesilecektir. Daha sonra bu yöntemin sürücü ile alıcı arasında nasıl bilgi aktarımında kullanılacağı incelenecektir. Bu yöntemin uygulanabilirliği Lorenz sistemi kullanılarak gösterilecektir. Anahtar Kelimeler : Kaotik sistemler, Lorenz sistemler, Kaos eşzamanlaması. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNCHRONIZATION OF CHAOTIC SYSTEMS BY USING OCCASIONAL COUPLING Moez Feki M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ömer Morgül June 1997 Nonlinear and chaotic systems are difficult to control due to their unstable and unpredictable nature. Although, much work has been done in this area, synchro nization of chaotic systems still remains a worthwhile endeavor. In this thesis, a method to synchronize systems, inherently operating in a chaotic mode, by using occasional coupling is presented. We assume that a master- slave synchronizing scheme is available. This approach consists of coupling and uncoupling the drive and response systems during some alternated intervals. It is then shown how this synchronization method can be used to transmit information on a chaotic carrier. The applicability of this method will be illustrated using Lorenz system as the chaotic oscillator. Keywords : Chaotic systems, Lorenz system, Chaos synchronization. III