Implementation of synchronized chaotic systems by field programmable gate array
Senkronize edilmiş kaotik sistemlerin alan programlanabilir kapı dizileri uygulamaları
- Tez No: 177058
- Danışmanlar: PROF.DR. FERİT ACAR SAVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, kaotik sistemlerin senkronizasyonunu sağlamak amacıyla bu sistemlerin geometrik özellikleri kullanılmıştır. İlk olarak, her sistem MATLAB Simulink blokları kullanılarak oluşturulmuştur. Daha sonra, tam senkronizasyon yaklaşımı kullanılarak, kaotik sistemlerin senkronizasyonunu sağlamak amacıyla geri beslemeli kontrol sistemi önerilmiştir. Bir sonraki aşamada, yapmış olduğumuz Simulink tasarımları, FPGA' i programlamada kullanacağımız bitstream dosyasını elde etmek için, System Generator tasarımına çevrilmiştir. Son olarak, tasarım, bitstream dosyasının FPGA' e yüklenmesi ile FPGA uygulaması tamamlanmıştır. FPGA uygulaması olarak kaotik sistemlerin senkronizasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometric properties of chaotic systems are used to determine their synchronization. First, each system is constructed with MATLAB Simulink blocks. Afterwards, feedback control system for synchronization of chaotic systems is proposed by using complete synchronization approach. In the next stage, Simulink designs are translated into System Generator design so that bitstream file which is used to program FPGA is obtained. Finally, the design is implemented into FPGA by downloading bitstream file into FPGA. As an application of FPGAs the synchronization of chaotic systems have been achieved.