Milli Mücadele'de Felah Grubu
Felah Group in National Struggle
- Tez No: 585680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
I. Dünya Savaşı sonrası Mütareke döneminde başta Osmanlı başkenti İstanbul olmak üzere pek çok vatan toprağı işgal edilmiş, Osmanlı ordusu terhis edilmiş, silah ve cephanesine el konulmuş ve İstanbul Hükümeti işgaller karşısında varlık gösterememiştir. Bu süreçte Anadolu'da ortaya çıkan Milli Mücadele hareketi, bir taraftan silahlı mücadeleyi yürütmüş diğer taraftan halkı işgaller karşısında örgütlemeye çalışmıştır. Felah Grubu da bu süreçte Ankara tarafından desteklenen ve İstanbul'da kurulan gruplardan birisidir.Grup istihbarat ve propaganda faaliyetlerinin yanında, basılı gazeteleri İstanbul halkına dağıtarak Anadolu'da sürdürülen Millî Mücadeleye destek olmuştur. Grubun Anadolu hareketine yönelik en önemli faaliyetlerinden biri de İstanbul'dan güvenilir subay ve memurları Anadolu'ya geçirerek Millî Mücadeleye fiili olarak katkıda bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
During the post-World War I Treaty, many homeland territories, mainly the Ottoman capital Istanbul, were actually occupied, the Ottoman army was demobilized, its weapons and ammunition were confiscated, and the Istanbul Government could not be present against the occupations. In this process, the National Struggle movement that emerged in Anatolia carried out the armed struggle against the occupations and tried to organize the people against the occupations.Felah Group is one of the secret groups established in Ankara in this process.In addition to the intelligence and propaganda activities, the group has distributed the printed newspapers to the people of Istanbul and supported the National Struggle in Anatolia. One of the most important activities of the Group towards the Anatolian movement is the fact that it has contributed to the National Struggle by transferring reliable officers and officers from Istanbul to Anatolia.