Millî mücadele'de Kara Vâsıf bey ve karakol cemiyeti
Kara Vâsif bey and patrol society in the national struggle
  1. Tez No: 722351
  2. Yazar: FERHAT UYANIKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Kara Vâsıf Bey, 1880 yılında Yemen'in Asir şehrinde dünyaya gelmiştir. 1901 yılında harp okulundan, 1904 yılında harp akademisinden mezun olan Vâsıf Bey, askerlik mesleği sırasında, Balkanlar, İstanbul, Midilli, Şark ve Kafkas çevresi ile Kudüs bölgesinde görev yapmış, sağlık sorunları sebebiyle 1916 yılında Albay rütbesiyle emekliye ayrılmıştır. Mütareke döneminde Talat Paşa'nın talimatı üzerine Kara Kemal ile birlikte gizlice Karakol Cemiyeti'ni kurmuştur. Millî Mücadele sürecinde Karakol Cemiyeti, yürüttüğü faaliyetler sonucunda, bağımsızlık mücadelesi veren kadrolara para, askerî malzeme ve nitelikli personel temin etmeyi başarmış, gerekli istihbarat desteğini sağlamış, kamuoyunu etkilemek için propaganda faaliyetleri yürütmüş ve muharebe çeteleri oluşturarak bölgesel güvenliği sağlamaya yardımcı olmuştur. Vâsıf Bey, 12 Ocak 1920 tarihinde açılan Mebusan Meclisi'nde Sivas mebusu olarak bulunmuş, Felâh-ı Vatan grubunun idare heyetinde yer almış, İstanbul'un işgali sürecinde İngilizler tarafından tutuklanarak Malta'ya gönderilmiştir. Kurucusu olduğu Karakol Cemiyeti bu dönemde, önce Zabitan daha sonra Yavuz Grubu adıyla faaliyetlerine devam etmiştir. Vâsıf Bey, İkinci Grubun kurucuları arasında yer almış, meclis faaliyetleri esnasında muhalif kimliğiyle ön plana çıkmıştır. Vâsıf Bey, 9 Aralık 1931'de, kulaklarının ağır işitmesinden kaynaklanan bir tren kazasında yaşamını yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
Kara Vâsif Bey was born in Asir, Yemen, in 1880. Vâsif Bey, who graduated from the war school in 1901 and from the military academy in 1904, served in the Balkans, Istanbul, Midilli, the Eastern and Caucasian surroundings and the Jerusalem region during his military service. He retired in 1916 with the rank of Colonel due to health problems. During the Armistice period, he secretly established Karakol Cemiyeti (The Patrol Society) with Kara Kemal on the instruction of Talat Pasha. During the Millî Mücadele (National Struggle), Karakol Cemiyeti (the Patrol Society), as a result of its activities, managed to provide money, military equipment and qualified personnel to the cadres fighting for independence, provided the necessary intelligence support, carried out propaganda activities to influence the public, and helped to ensure regional security by forming combat gangs. Vâsif Bey was in Sivas fort he opening pf the the Parliamentary Assembly on January 12, 1920, took part in the administrative committee of the Felâh-ı Vatan group, was arrested by the British during the occupation of Istanbul and sent to Malta. During this period, Karakol Cemiyeti (the Patrol Society), of which he was the founder, continued its activities, first as Zabitan and then as a part of the Yavuz group. Vâsif Bey was among the founders of the second group and came to the fore with his oppositional identity during the parliamentary activities. Vâsıf Bey died on 9 December 1931 in a train accident caused by his deafness in his ears.