Orman köylerine verilen desteklerde etkili olan yerel aktörlerin sosyal ağ analizi ile belirlenmesi
Determination of effective local actors in support for forest villagers using social network analysis
- Tez No: 585688
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, orman köylerine verilen desteklere yönelik bilgi düzeylerini ve bu desteklerde etkili olan yerel aktörleri belirlemektir. Araştırma kapsamında veriler anket çalışmaları ile elde edilmiştir. Bu kapsamda Antalya İli Elmalı İlçesi Salur orman köyünde 109 kişi ile anket yapılmıştır. Destekler konusunda etkili olan yerel aktörler sosyal ağ analizi ile belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre kırsal halk ile yerel aktörler arasındaki sosyal ilişki ağının derecesi çok düşük bulunmuştur. Sosyal ağ analizi sonuçlarına göre en önemli aktör orman muhafaza memurudur. Bunu orman işletme şefi izlemektedir. Çalışma sonucunda köye verilen desteklerle ilişkili olan kurum yetkilerinin köylüler ile ilişki ağlarını güçlendirecek çalışmaların yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca kırsal halkın verilen destekler ile ilgili bilgi düzeylerini arttıracak eğitim çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of knowledge of the support given to forest villages and the local actors that are effective in these support. Within the scope of the research, data were obtained through surveys. In this context, a questionnaire was conducted with 109 people in Salur forest village. Local actors that are effective in support are determined by social network analysis. According to the results of the study, the degree of social relations network between rural people and local actors was found to be very low. According to the results of social network analysis, the most important actor is forest protection officer. This is followed by chief of forest enterprise. As a result of the study, it was found out that the activities that will strengthen the relations networks of the authorities with the villages, which are related to the support given to the village, should be done. In addition, training activities should be conducted to increase the level of knowledge of the rural people regarding the support provided.