Tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanan bireylerin serbest zaman algıları ve serbest zaman değerlendirme yöntemleri ile madde kullanım durumları arasındaki ilişki: Ankara ili örneği
The relationship between substance abuse conditions, and the leisure time management and so time perception of the individuals who are on probation and require treatment: Sample of Ankara province
- Tez No: 585689
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinde yaşayan haklarında tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanan bireylerin serbest zaman algıları ve serbest zaman değerlendirme yöntemleri ile madde kullanım durumları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yapılmıştır. Ayrıca, madde bağımlılığı olan bireylerin sosyo-demografik özellikleri, serbest zaman değerlendirme alışkanlıkları, madde kullanım öykülerine ilişkin verileri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanan bireylerin serbest zaman algıları ve serbest zaman değerlendirme yöntemleri ile madde kullanım durumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada betimleyici ve karşılaştırma analizleri yapılmış ve sonuçlar doğrultusunda serbest zaman anlam düzeyleri ile bağımlılık profil endeksleri arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Demografik değişkenler bakımından anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Madde kullanımının yoğun derecede serbest zaman değerlendirme aktivitesi ve sosyalleşme aracı olarak kullanıldığı, madde kullanım öyküsü olanların çoğunluğunun serbest zaman değerlendirme anlamı düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, serbest zaman değerlendirme alışkanlığının madde bağımlılığının önlenmesinde ve yeniden nüks etmemesinde önemli olduğu düşünülmektedir. Böylelikle, madde kullanımı olan bireylerin serbest zaman değerlendirme alışkanlıklarını etkin bir biçimde değerlendirilmesi ve bu alanla ilgili etkili müdahale yöntemlerinin uygulanabilmesinin uygun olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between free time perceptions of individuals and free time evaluation and substance abuse cases in Ankara. Also, view the history of socio-demographic characteristics, free time assessment habits, substance abuse history of individuals with alcohol and substance use disorder. Research investigations and probation measures are associated with free time perceptions of individual individuals and the types of free time assessments and substance use cases. In the research, they prepared descriptive and comparative analyzes, and their results showed that there was no significant difference between demographic variables. Since the use of substance as intensive means of free time evaluation activity and socialization tool, the meaning of free time assessment for the variety of substance use history is low. The findings of the study are expected to be a priority in the prevention of free time assessment habit substance use and non-relapse. In this way, it is thought that the effective use of free time-assessing habits of substance use individuals and effective application methods may be appropriate.