Felsefi metinlerde zaman düşüncesi: Platon, Aristoteles, Augustinus
Time thought in philosophical texts: Plato, Aristotle, Augustine
  1. Tez No: 585726
  2. Yazar: SÜMEYYE TEPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜCEL BAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Zamanın ne'liği problemi yüzyıllardır süregelen ve günümüzde de tartışmalara neden olan bir konudur. Bu nedenle de zamanın ezeliliği, ölçülebilirliği, zihinsel boyutuna dair birçok soru yüzyıllardır cevaplanmaya çalışılmaktadır. Tez çalışmamız içerisinde zamana yöneltilen bu sorulara Platon, Aristoteles ve Augustinus'un görüşleri çerçevesinde cevap bulmaya çalıştık. Tez çalışmamızı üç ana bölümde ele alacağız. İlk bölüm Antikçağ'dan Aristoteles'e kadar uzanmaktadır. Bu bölüm diğer bölümlerin daha iyi anlaşılması için bir altyapı görevi görmektedir. İkinci bölüm ise tezin ana metnini oluşturmaktadır. Bu bölümde üç filozof; Platon, Aristoteles ve Augustinus'un felsefi metinlerinden hareketle zaman düşünceleri ele alınmaktadır. Bu doğrultuda Platon'da Timaios diyaloğu, Aristoteles'te Fizik kitabı ve Augustinus'un İtiraflar adlı eseri temel kaynaklarımızı oluşturacaktır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise Platon, Aristoteles ve Augustinus'un temel metinlerinden hareketle zaman düşüncelerini karşılaştırmalı olarak inceleyeceğiz. Böylelikle bu üç filozofun zaman görüşleri bağlamında benzer yönlerini ve farklılıklarını ele almaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The problem of what exactly of time is an issue that has been debated for centuries and is still controversial topic. For this reason, many questions about the eternity, measurability and mental dimension of the time have been tried to be answered for centuries. In this study, these questions about time were asked to find answers within the framework of the views of Plato, Aristotle and Augustine. The study is discussed in detail in three main sections. The first section stretching from ancient age to Aristotle. This section serves as an infrastructure for better understanding of other chapters. The second part of this thesis establishes a framework of the main text of the thesis. This section is based on the concept of time in the philosophical texts of Plato, Aristotle and Augustine. Therefore, The Timeaeus of Plato, Physics of Aristotle and The Confessions of Augustine will be our main sources in the study. In the third part of our thesis, we will comparatively examine the concept of time from base texts of Plato, Aristotle and Augustine. Thus, we will try to find out the similarities and differences of these three philosophers in their concept of time views.