Dramatizasyon tekniği ile desteklenmiş tarih öğretiminin öğrencilerin erişisine ve kalıcığa etkisi
The effect of history teaching supported by dramatization technique on student's success and the permanence in education
- Tez No: 585732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFNAZ GÜLİN KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, dramatizasyon tekniği ile desteklenmiş tarih öğretiminin, geleneksel yöntemlere göre öğrencilerin tarih dersindeki başarılarına ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığına etkisini belirlemektir. Bu araştırmada ön test–son test-kalıcılık testinin uygulandığı yarı deneysel model kullanılmış, geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile oyun yöntemin uygulandığı deney grubu olmak üzere iki farklı grup üzerinde çalışılmıştır. Çalışma grubunu Kırıkkale iline bağlı bir meslek lisesinin 10/A ve 10/B sınıflarında eğitim gören toplam 63 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma 10.sınıf“Beylikten Devlete”ünitesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışma süresince deney ve kontrol gruplarına ön test, son test ve kalıcılık testi uygulanmış ve sonuçlar SPSS 16.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Dramatizasyon tekniğinin uygulandığı deney grubunun erişi ve kalıcılık puanları ile geleneksel öğretim yöntemi kullanılan kontrol grubunun erişi ve kalıcılık puanları arasında anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir. Diğer bir ifade öğrencileri öğrenme ortamına aktif olarak dâhil eden dramatizasyon tekniğinin, tarihi bilgilerin tek taraflı olarak öğrencilere aktarımına dayanan geleneksel yönteme göre öğrencilerin eğitsel başarısında ve öğrendikleri bilgilerin kalıcılığında daha fazla etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of history teaching supported by dramatızatıon technıque on student's success and permanence in history education in comparison with the traditional history teaching techniques. In this research ,the semi experimental method which was practised by pre-test, post-test and retention test was used and it was studied on two different students groups. One of them is control group tested with traditional technique and the other one is experimental group tested by dramatızatıon technıque. Tested group consists of 63 students who studying in classes 10-A and 10-B of an vocational high school of Kırıkkale. This study is limited with units of“from principality to state”in 10th grade students. During this experiment containing retention test were applied to experimental and control groups and the resulsts were analyzed by the programme SPSS 16.0. According to the findings obtained, in History lesson : there is a significant difference between the points of success and permanence of the group which is tested by dramatızatıon technıque and the group which is tested by traditional teaching. In other words, the dramatization technique, which actively involved students in the learning environment, was found to be more effective in the educational success of students and permanence of the information they learned compared to the traditional method based on the transfer of historical information to the students.