Hadis tekniği açısından fıtrat hadisin inşası
The Building of fıtrath hadis in the viewpoints hadis technics
- Tez No: 125648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hadis Tekniği Açısından Fıtrat Hadisinin İnşası isimli bu tez dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin başlıkları sırasıyla:“İnsan ve Yaratılışı”,“Konu İle İlgili Rivayetler”,“Fıtrat Kelimesinin Kavramsal Çerçevesi”ve“Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanması”şeklindedir. Birinci bölümde“insan”kelimesinin etimolojik yapısı ele alınmıştır. Bunun yanında aynı şekilde“beşer”ve“Âdem”kelimeleri de incelenmiştir. Daha sonra Kur'an-ı Kerim'e ve Kutsal Kitaplara göre insanın yaratılışı ele alınmıştır. İkinci bölümde Fıtrat hadisinin ulaşılabilen bütün versiyonları aktarılmış ve elde edilen veriler ışığında râvi tasarruflarına dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde hadisin anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi açısından ehemmiyet arz eden fıtrat kelimesinin sözlük ve terim anlam alam tespit edilmeye çalışılmıştır. Hadisin anlaşılmasının ve yorumlanmasının inşası isimli son bölümde de İslâm kültürel tarihi içerisinde hadisin gündeme geldiği ortamlarda bahsi geçen konular başlıklar altında sunulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak sıhhati hakkında sorun olmayan hadisin anlaşılmasında ve yorumlanmasında kimi zamanlar problemler yaşandığı tespit edilmiştir. Bu problemlerin kaynağı olarak da; hadisin ele alındığı dönemlerdeki sosyo-kültürel ortam ve mezhep taasubu baş faktör olarak gösterilebilir. Tezde ulaşılan hadis hakkındaki kanaat; " Fıtrat Hadisinin, insan doğası gerçeğini dile getiren evrensel nitelikte nebevi bir bildiri olduğudur.
Özet (Çeviri)
“The bidding of Fıtrath hadis in the viewpoints of hadis technics”titled thesis is made up of four different parts. The titles of these parts are in the following order :“Human and their creation ”,“Hearsays about this topic”,“Conceptual frame of the word”and“The building of the understanding and interpretation of this hadis”. In the first part the etymological structure of the word“human”is dealt with. Furthermore the words“besher”and Âdem“are also examined in the same way. Laer, the creation of human accoring to Koran and te holy boks is dealt with. In the second part, all the possible versions of Fitrathhadis is transferred and the sayings of hearsayers are highligh ted in the terms of owned data. In the third part, the dictionary meaning and the term meaning of fitrath, which is very impotant to understand and to interpret the hadis, is tried to be determined. In ”The Understanding and the Interpretation of this hadis" titled last part, the topicsof this hadis, which are used formerly in the cultural history of Islam, are tried to be presented in headings. In conclusion there are some problems determined in understanding and interpretation of this hadis, wihc h has not got any problems about being a real hadis. The origin of these problems can be regarded as the main factor in sociocultural milieu and meshep fanaticisim in the formerly times of the usages of this hadis. The opinion about this hadis in this thesis is, that it is a universal prophetic declaration which expresses the human nature reality.