Analog integrated circuit of a low level high voltage current source with carpacivite load compensation
Yükteki kondansatör akımını telafi edebilen düşük seviye yüksek gerilim akım kaynağı tasarımı
  1. Tez No: 58574
  2. Yazar: MUSTAFA ERTUĞRUL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET yükteki kondansatör akimini telafi edebilen düşük seviye yüksek gerilim akım kaynağı tasarımı Mustafa Ertuğrul Öner Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Abdullah Atalar Ekim 1997 Atomik mikroskop, kristallerin yüzey haritalarını elde etmekte kullanılır. Kristallerin yüzey sapmaları mekanik ve optik bir takım düzenekler vasıtasıyla elde edilir ve bu bilgi daha sonra görüntüye dönüştürülür. Yüzey sapmalarını ölçmek için kullanılan ızgaralar lazer ile aydınlatıldığında sapmanın büyüklüğü ile orantılı yoğunlukta ışık modları elde edilir. Bu modları ölçmek için MSM fotodiyot dizgisi içeren bir çip tasarlandı. MSM fotodiyotlar CMOS teknolojisine gösterdikleri uyumdan dolayı seçildi. Buna ek olarak, ızgaraları sürmek için gereken lOnA'lik akim kaynağı hazırlandı. Akım kaynağı birbirine paralel direnç ve kondansatörden oluşan bir yükü sürebilecek ve direnci içeren koldan lOnA'lik akım geçirebilecek şekilde tasarlandı. Kondansatör içeren kolda yük gerilimindeki değişiklerden dolayı oluşan akım, akım kaynağı içerisinde yapılan düzenlemeler ile telafi edildi. Yüksek gerilim akım kaynağının cipi yapıldı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALOG INTEGRATED CIRCUIT OF A LOW LEVEL HIGH VOLTAGE CURRENT SOURCE WITH CAPACITIVE LOAD COMPENSATION Mustafa Ertuğrul Öner M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar October 1997 Atomic Force Microscopes(AFM) are used to sense the deflections on the crys talline surfaces and convert the information gathered to an image of surface map. In a newly proposed interferometric sensor, cantilevers are microma- chined into the shape of interdigitated fingers to form a diffraction grating and the tip displacement is determined by measuring the intensity of diffracted modes. Detection of modes is achieved by means of a photodetector(PD) array mounted just above the cantilevers. For this purpose, a PD array of 2 x 8 composed of MSM-PDs is designed and manufactured. A p+ jn PD is also designed for testing. In addition, a high voltage low level current source is required to drive the tips of the cantilevers for the purpose of lithography. The current source designed for this purpose can supply lOnA current through the resistive cantilever in spite of an existing capacitance at load. Current source includes an internal capacitive current compensation circuit to fix the current of resistive load at lOnA. Test of designed circuit is done and prototypes of chip are fabricated using Alcatel Mietec I2T CMOS process. PD array and current source are supposed to be prototypes of the related blocks in AFM. m