CBS (Coğrafi bilgi sistemleri) ortamında toprak verimliliği tabanlı model ve jeoistatistik ile tarımsal arazi değerlendirilmesi
Land use evulation by using soil fertility-based model and geostatistic in GIS (Global information system) environment
- Tez No: 585742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kampüsü içerisinde Isparta- Burdur Karayolunun doğusunda, üniversite yerleşim birimleri ile Isparta Mensucat fabrikası arasında yer almakta olan alanda yürütülmüştür. Yaklaşık 1500 da arazinin 785 da'ı çiftlik arazisi olarak tahsis edilmiş kalan kısım üniversite gelişme sahası olarak planlanmıştır. Araştırmada Toprak Verimlilik İndeksi değerlerinin belirlenebilmesi için yüzeyden 56 toprak örneği (0-20 cm) ve yüzey altından (20-40 cm) 56 toprak örneği olmak üzere iki derinlikten 150X150 m grid sistemiyle toplam 112 adet toprak örneği alınarak; azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, mangan, çinko, demir, bakır, kireç, EC, pH, organik madde ve tekstür analizleri yapılmıştır. Örnekleme yapılan tüm noktaların TVI değerlerinin hesaplanabilmesi için bu on beş parametreye ait oransal değerler kullanılmıştır. Daha sonra enterpolasyon yöntemler ve CBS teknikleri kullanarak tüm parametrelerin alansal dağılımları belirlenerek, haritalama işlemleri yapılmıştır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre çalışma alanı yüzey (0-20 cm) topraklarının tamamı orta derecede verimli (S2) iken yüzey altı (20-40 cm) topraklarının % 98.20'sinin orta derecede verimli (S2) ve % 1.80'inin iyi verimli (S1) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the campus of Isparta University of Applied Sciences on the east of the Isparta-Burdur highway and in the area between the university settlements and Isparta Mensucat factory. 785 decares of land of 1500 decares of land is used as farm land and remaining part is planned as university development area. In order to determine the soil productivity index values, a total of 112 samples were collected 56 soil samples from surface (0-20 cm) and 56 soil samples from the sub-surface (20-40 cm), 150x150 m grid systems with two dephts and nitrogen, phosporus, potassium, calcium, sodium, magnesium, zinc, iron, manganese, copper, lime, EC, pH, organic matter and texture analyzes were performed. The proportional values of these fifteen parameters are used to calculate the TVI values of all sampling points. Then, by using interpolation methods and Geographic Information System (GIS) techniques, spatial distributions of all parameters were determined and mapping procedures were performed. According to the data obtained as a result of all studies, while the surface (0-20 cm) area of the study area was moderately efficient (S2), 98.20 % of the sub-surface (20-40 cm) area was moderately efficient (S2) and 1.80 % of them were well-efficient (S1).