An analysis on the supports provided by the development agencies to the firms: Gaziantep as an example
Kalkınma Ajanslarının firmalarına sağladığı destekler üzerine bir analiz: Gaziantep Örneği
- Tez No: 585744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya ekonomilerinin temel yapıtaşı olan firmalar, bölgeler arası ekonomik farklılıkların azaltılmasına pozitif katkı sağlamaktadır. Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de firmaların finansal anlamda desteklenmesi Avrupa üyelik süreci ile birlikte gündeme gelmiştir. Günümüzde Kalkınma Ajansları firmalara, kamu kurum ve kuruluşlarına ve sivil toplum örgütlerine sağladığı destekler ile yerelde gündeme gelen talepleri karşılamaya çalışmaktadır. Bu özellikleri ile Kalkınma Ajansları yerel talebin karşılanmasında önemli bir rol almaktadır. Türkiye'de 5449 kanun ile 2006 yılında İzmir ve Çukurova kalkınma Ajansı olmak üzere 2(iki), 2008 yılında 8 (sekiz) Ajans ve 2009 yılında ise 16(onaltı) Ajans olmak üzere toplam 26 Bölgesel Kalkınma Ajansı kurulmuştur. Bu çalışmada 2008 yılında kurulan İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın destekleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma kapsamında IKA tarafından sağlanan finansal proje desteklerinin 2014, 2015 ve 2016 yılları arasında Gaziantep'te faaliyet gösteren firmalara etkileri değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda İpekyolu Kalkınma Ajansından destek almış olan 36 firmadan, 26'sına anket çalışması uygulanmıştır. Bu uygulama sonucuna göre firmaların İKA desteklerini daha çok danışmanlık firmalarından öğrenerek bu tür finansal desteklere başvurduğu söylenebilir. Ayrıca firmaların yarısından fazlasının ilk proje tecrübeleri olmakla beraber proje yönetme ve proje kültürüne sahip oldukları görülmektedir. Yapılan analizlerden anlaşılacağı üzere IKA'nın küçük veya büyük olsun firmaları proje anlamında eşit bir şekilde desteklediği ve bu nedenlefirmaların önünü açmaya devam etmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Kalkınma Ajansı desteklerinin firmalar düzeyinde daha fazla verilmesi ile şehir ekonomisinin gelişmesine, istihdam olanaklarının arttırılmasına ve üretim hacminin arttırılmasına pozitif katkı sağlayacaktır. Ajans desteklerinin gelişen teknolojiye ayak uydurarak bölgesel ve küresel ihtiyaçlara yönelik hızla devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The firms, which are the main building blocks of the world economies contributes positively the reduction of economic differences between regions. As in the world, the financial support of companies in Turkey has been brought to the agenda with the European membership process. Nowadays, Development Agencies are trying to meet the demands which are being raised in local. They provide financial supports to the firms, public institutions and organizations and non-governmental organizations. With these features, Development Agencies play an important role in meeting the local demand. A total of 26 Regional Development Agencies were established in Turkey, including 2(two) Izmir and Çukurova development agencies in 2006, 8 (eight) agencies in 2008 and 16(sixteen) agencies in 2009, by law 5449. This study focused on the support of the Silk Road Development Agency established in 2008.Within the scope of this study, the effects of financial project supports regarding to 2014, 2015 and 2016 years which were provided by Ipekyolu Development Agency (IKA) on the companies those were operating in Gaziantep. In this context a survey work was applied to 26 of the 36 companies which had received support from IKA. According to the results of this study, companies hearsIKA supports from consulting firms and apply such financial supports. In addition, more than half of the companies have their initial(first) project experience, but have project management and project culture. As can be understood from the analyses, it is seen that IKA supports small or large firms equally in terms of projects, and therefore it is necessary for companies to continue to pave the way for firms. By providing more agency support at the level of companies, it will contribute positively to the development of the city economy, increase employment opportunities and increase production volume. Agency supports need to continue rapidly and to addressed regional and global needs by keeping pace with booming technology.