Aile işletmelerinde pay sahibi kadınların konumunun incelenmesi: Çorum örneği
Investigation of the effectiveness of women shareholders in family businesses management: The case of corum
  1. Tez No: 585748
  2. Yazar: BANU KARADAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülke ekonomileri içerisinde aile şirketlerinin payı dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış eğilimindedir. Türkiye şirketlerinin neredeyse %90'ını oluşturan aile şirketlerinin, toplam üretim, istihdam ve ortaya konan toplam kazancın büyük bir bölümüne tekabül ettiği görülmektedir. Sahip olduğu yapısal özellikler itibariyle diğer şirketlerden farklı olan aile şirketlerinde yönetici tercihleri çoğunlukla erkek çocuklardan yana kullanılmaktadır. Türkiye'de iş hayatına giren kadınların sayısı gittikçe artmaktadır. Ancak yönetimde bulunan kadınların oranı incelendiğinde aynı artışın gerçekleşmediği görülmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de kadınlar yönetimde yetersiz temsil edilmektedir. Bu çalışmada, Çorum ilinde Aile şirketleri yönetiminde kadın hissedarların etkinliği araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki aile şirketlerinin ikinci ve üçüncü nesillere aktarılabilme oranının çok az olduğu, görüşme yapılan kadınların çoğunluğunun yönetimde olduğu, kadın olmalarından dolayı genel olarak bir sorun veya sıkıntı yaşamadıkları, çalışan kadın olmanın çok büyük bir ayrıcalık olduğunu maddi ve manevi yönden birçok katkısının olduğu, yönetimin bütün kademelerinde karar alma, planlama, organizasyon gibi birçok aşamada görev ve sorumluluk alabildikleri, aile büyüklerinin söz sahibi olması ve kararların bu doğrultuda alınmasından dolayı bazı sıkıntıların yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family businesses in the economies of the countries tend to increase in our country as in the world. It is seen that the family businesses constituted almost 90% of businesses in Turkey, correspond to production, employment and the large part of total earnings. In family businesses that differ from other companies in terms of their structural features, manager preferences are mostly used for boys. The number of women entering the labor life in Turkey has increased. However, when the ratio of women in management is examined, it is seen that the same increase has not been realized. As in many countries all over the world, women are underrepresented in management in Turkey. In this study, the effectiveness of female shareholders in the management of the family businesses in Corum province was investigated. According to the results, it was determined that the transferability rate of the family businesses in Turkey for the second and third generation has been very low, the majority of women had an interview has been in management, the women has not encountered any problem due to feminity, being a working woman has been a great privilege, there have been many material and spiritual contributions, they have taken responsibility and responsibility in all stages of management such as decision making, planning and organization, there have been some problems due to fact that the family elders have had the right to comment on something.