Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda üç farklı şekilde alınan kan örneklerinde kan glukoz değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of blood glucose values in three different blood samples taken in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 585760
  2. Yazar: NEVİN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu hastalarda üç farklı şekilde alınmış kan örneklerindeki glukoz değerlerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ocak 2018-Mayıs 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin dahili kliniklerde yatmakta olan Tip 2 DM'li 100 hasta üzerinde yapıldı. Verilerin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”ve“Veri Kayıt Formu”kullanıldı. Bulgular: Açlık kapiller ilk kan damlaları ve venöz kan glukozu ölçüm değerleri arasında fark bulundu (p0,05). Sonuç: Tip 2 DM olan hastaların açlık kan glukoz değeri için hastaların yıkanmamış veya yıkanmış elin ilk veya ikinci kan değerini kullanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was to compare the glucose levels in three different blood samples taken in patients with Type 2 Diabetes Mellitus. Materials and Methods: The study was conducted between January and May 2018 on 100 patients with Type 2 DM hospitalize in adult internal clinics of Health Science University Tepecik Training and Research Hospital. Data were collected by“Personal Information Form”and“Data Registration Form”. Results: These was a difference between fasting capillary first blood drops and venous blood glucose measurement values (p0.05). Conclusion: It was concluded that patients with Type 2 DM may use the first or second blood values of he unwashed or washed hand for fasting blood glucose values.