Bariatrik cerrahinin obezite ile ilişkilendirilmiş mikroRNA düzeylerine etkisi
Bariatric surgery effect on associated with obesity microRNA levels
  1. Tez No: 627583
  2. Yazar: SAMET YIĞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Obezite ile ilişkilendirilmiş olan miRNA ekspresyon düzeyleri ile kilo kaybı arasındaki ilişkinin değerlendirilerek, hastaların postoperatif ne kadar kilo verebileceğini öngörmek ve planlanan cerrahiden maksimum fayda edinilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2017-Temmuz 2018 yılları arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD Obezite ve Metabolik Cerrahi Polikliniği'nde bariatrik cerrahi için endikasyon konulan ve laparoskopik sleeve gastrektomi planlanan 17 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan onay alındı. Hastalardan preoperatif ve postoperatif 6. ay kan örneği ile intraoperatif yağ doku örneği alınarak obezite ile ilişkilendirilmiş miRNA (miR27b-3p, miR122-5p, miR223-3p) ekspresyon düzeylerine bakıldı. MiRNA'lar kan ve yağ dokudan izole edilip gerçek zamanlı polimeraz zincirleme tepkimesi (RT-PCR) yöntemi kullanılarak kantite edilip incelendi. Hastaların postoperatif 6. ay vücut fazla kilo kaybı oranları (%EWL) %0-50 (grup-1), %50-70 (grup-2), %70-90 (grup-3) olarak üç gruba ayrılarak değerlendirildi. MiRNA ekspresyonlarının kan ile yağ dokuları arasındaki farklılıkları, cinsiyet, kilo kaybı oranları ve diyabetes mellitus ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Hastaların 4'ü erkek (%23,5), 13'ü kadın (%76,4), erkek/kadın oranı: 0,3, ortalama yaş 41±11,6, ortalama vücut kitle indeksi 49,1±7,6 kg/m2 idi. Altı hastada (%35,2) diyabetes mellitus mevcut olup bu hastaların ortalama glukoz ve HbA1c değerleri sırasıyla 133 ± 59,4 mg/dl ve %6,4 ± 1,3 idi. Altıncı ay % EWL oranı ortalama %62,7±17 olup grup-1, 2 ve 3'te sırasıyla 4, 7 ve 6 hasta mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between miRNA expression levels associated with obesity and weight loss, to predict how much weight patients can lose postoperatively and to get maximum benefit from planned surgery. Materials and Methods: Between May 2017-July 2018, 17 patients who were indicated for bariatric surgery and planned laparoscopic sleeve gastrectomy at Bezmialem Vakıf University, Faculty of Medicine, Department of General Surgery, Obesity and Metabolic Surgery Polyclinic were included in this study. The study was approved by Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine Ethics Committee. Preoperative and postoperative 6th month blood samples and intraoperative adipose tissue samples were obtained. The expression levels of miRNA (miR27b-3p, miR122-5p, miR223-3p) associated with obesity were examined. The miRNAs were isolated from blood and adipose tissue and quantitated and analyzed by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method. Postoperative 6th month excess weight loss rates (%EWL) were evaluated in three groups as %0-50 (group-1), %50-70 (group-2), %70-90 (group-3) respectively. The differences of miRNA expressions between blood and adipose tissues, gender, excess weight loss rates, and relationship with diabetes mellitus were examined. Results: 4 of the patients were male (%23.5), 13 were female (%76.4), male/female ratio 0.3, average age 41±11,6, average body mass index 49,1±7,6 kg/m2. Diabetes mellitus was present in 6 patients (35.2%) and their mean glucose and HbA1c values were 133 ± 59.4 mg / dl and 6.4 ± 1.3 %, respectively. The sixth month EWL rate was an average of %62.7±17. There were 4, 7 and 6 patients in groups 1, 2 and 3, respectively.